František najnovšie neschválil požehnanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia v texte Kongregácie pre náuku viery. Vo filme Francesco, ktoré predstavili v októbri minulého roku, však údajne tieto zväzky obhajoval, čo podnietilo široké spektrum reakcií. Štandard prináša prehľad pápežových názorov o občianskych zväzkoch za posledných 20 rokov od momentu, keď bol kardinálom v Buenos Aires.

„Nie je povolené udeliť požehnanie vzťahom alebo partnerstvám, aj stabilným, ktoré zahŕňajú sexuálnu aktivitu mimo manželstva,“ vyhlásila čerstvo Kongregácia pre náuku viery po konzultácii s rímskym biskupom.

Vyjadrenie sčasti súvisí s búrlivou debatou na jeseň minulého roku, ktorú vyvolal dokumentárny film Francesco. Objavil sa v ňom zostrihaný úsek prevzatý z rozhovoru, ktorý rímsky biskup pred dvomi rokmi poskytol mexickej televízii. Hovorí, že „homosexuáli majú právo na to, aby žili v rodine“, no vo filme to vyvoláva dojem podpory zväzkov pre takéto osoby. V pôvodnom televíznom rozhovore to takto nepôsobí a pontifex sa v ňom navyše sťažuje na to, že médiá prekrúcajú jeho slová.

Tlačové stredisko Svätej stolice, ani vatikánske médiá vtedy jeho vyjadrenia nekomentovali, azda s výnimkou českej sekcie Vatikánskeho rozhlasu, ktorá vydala článok s názvom Markantná manipulácia pápežových výrokov o rovnakopohlavných pároch.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.