Kontroverzný britský salafistický spolok Islamská akadémia pre vzdelávanie a výskum (iERA) poslal peniaze pražskej Moslimskej obci. České tajné služby o tom majú po podozreniach prvé reálne dôkazy.

Na bankový účet Moslimskej obce v Prahe prišlo koncom januára necelých 31-tisíc korún, čo je v prepočte takmer 1 200 eur. Odosielateľom bola Islamská akadémia pre vzdelávanie a výskum (iERA). Rovnakú sumu, ktorú obec dostala, potom o týždeň neskôr poslala na iný účet s poznámkou, že ide o platbu za preklad knihy The Eternal Challenge (Večný boj).

Islamská akadémia pre vzdelávanie a výskum (iERA) je tajnými službami podozrievaná zo snáh o rozširovanie radikálnej formy islamu – salafizmu. Ide o novodobý smer islamu vracajúci sa k tradícii predkov viery. Jeho cieľom je očista tohto náboženstva od cudzorodých nových prvkov.

Salafizmus je považovaný za nebezpečnú ideológiu vedúcu k potláčaniu práv a slobôd neveriacich, pretože jeho cieľom je nastolenie teokratickej diktatúry. Podľa odhadov je z 2 miliárd moslimov na celom svete približne 10 až 20 miliónov salafistov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.