Africký futbalista z britského klubu Chrystal Palace Wilfried Zaha si pred víkendovým zápasom odmietol pokľaknúť pred kontroverzným hnutím Black Lives Matter. Toto gesto totiž považuje za ponižujúce a navrhuje, aby sa energia smerovala inde. Zaha pritom nie je jediným rebelom zo zelených trávnikov.

Útočník anglického futbalového klubu Chrystal Palace Wilfried Zaha sa stal vôbec prvým hráčom miestnej Premier League, ktorý pred zápasom odmietol pokľaknúť pred hnutím Black Lives Matter (BLM) v rámci takzvaného boja proti rasizmu. Športovec z Pobrežia Slonoviny sa totiž nazdáva, že ide o ponižujúce gesto, ktoré stratilo význam.

Futbalista už minulý rok avizoval, že bude tento rituál bojkotovať. Pre zranenie dlhšiu dobu na zápas nenastúpil a do základnej zostavy sa dostal až nedávno. „Toto všetko je ponižujúce,“ skonštatoval Zaha pre britský denník The Sun. Rovnako mu prekáža aj nosenie protirasistických sloganov na drese.

„Osobne mám pocit, že sa kľačanie stalo súčasťou rutiny a v tejto chvíli nezáleží na tom, či stojíme alebo kľačíme,“ povedal pred stretnutím s West Bromwichom, ktoré jeho tím zavŕšil úspešne v pomere 1:0.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.