Ide o prípad, keď korupciu popiera údajný podplácajúci aj údajný podplácaný. Za tridsať rokov nepoznám prípad, v ktorom by za takýchto okolností bol páchateľ usvedčený.    

NAKA zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Podľa správ v médiách mal V. Pčolinský údajne prijať úplatok od Zoroslava Kollára výmenou za to, že SIS nebude Kollára odpočúvať a sledovať. Proti Pčolinskému svedčí jeho bývalý zástupca v SIS Boris Beňa.

Mám k tomu tri poznámky:

1. Za posledných jedenásť rokov som mal s Pčolinským len minimálne kontakty, ale zato som ho veľmi dobre poznal v období rokov 2000 až 2010. Nepoznal som ho ako osobu, ktorá by sa mohla správať tak primitívne, ako to vyplýva z toho, čo sme si prečítali v médiách.

2. Na druhý deň po Pčolinského zadržaní médiá priniesli správu, že podľa Kollárovho advokáta Z. Kollár popiera, že by Pčolinskému ponúkol úplatok. Jedná sa teda o prípad, keď korupciu popiera údajný podplácajúci aj údajný podplácaný, pričom priebeh odovzdania úplatku zrejme nebol zdokumentovaný informačnotechnickými prostriedkami. Za tridsať rokov nepoznám prípad, kedy by za takýchto počiatočných okolností bol páchateľ usvedčený.    

3. Systém trestného konania v štáte môže byť úspešný, ak sú splnené určité podmienky. Jednou takou je tak často spomínané rozviazanie rúk orgánom činným v trestnom konaní. Nepochybujem, že táto podmienka je splnená. Žiada sa mi dodať, že nemenej dôležité sú ďalšie predpoklady, a to zdravý úsudok, skúsenosť, dôkladnosť orgánov a premyslenosť ich konania. Zatiaľ čo splnenie podmienky rozviazaných rúk možno ľahko vidieť na údernosti na začiatku trestného konania, splnenie ostatných zmienených podmienok možno skontrolovať až ex post na konci trestného stíhania. Súčasný stav prípadu nabáda pri jeho komentovaní k opatrnosti a zdržanlivosti.  

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.