Aj keď je koaličná kríza pomerne vážnym problémom a mätie aj novinárov, stále nejde o kategóriu, ktorá by sa nedala obrátiť na humor. Svoje o tom vie aj spravodajca Českej televízie v Bratislave Petr Obrovský, ktorý k chaotickému prístupu našich politikov pridal hneď dva vtipy.

Zhruba dvojtýždňová koaličná kríza, ktorú na Slovensku odštartoval nákup ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V, sa zdala byť vo štvrtok zažehnaná. Daňou za to ale bola hlava ministra zdravotníctva a koaliční lídri sa zároveň zaviazali k podpisu memoranda dobrého vládnutia, ktoré ich má v budúcnosti brzdiť.

Hoci Marek Krajčí (OĽaNO) v piatok ráno avizoval demisiu a podal ju do rúk prezidentky v rovnaký deň po obede, predseda SaS Richard Sulík vyhlásil, že premiér Igor Matovič štvrtkovou tlačovou besedou prakticky zrušil dohodu, ktorú v koalícii tvorili. Podľa ministra hospodárstva sú v koalícii znovu na bode nula.

Pripomeňme, že na predmetnej tlačovej besede Matovič posvätil odchod svojho ministra, avšak podľa jeho predstáv si mal zbaliť kufre až po tom, ako sa u nás rozbehne očkovanie Sputnikom. Šéf OĽaNO rezignáciu zároveň označil za „najabsurdnejšiu v dejinách“ a šéfa rezortu tituloval za „rituálnu obeť“.

Médiá obišli na prázdno

Zmeny nálad a zásadných rozhodnutí politických špičiek doslova z hodiny na hodinu pritom robia vrásky aj tým, ktorí ich radovým občanom sprostredkúvajú – novinárom. Mnohí z nich napríklad čakali vo štvrtok v priestoroch Úradu vlády SR na spoločné mediálne vystúpenie koaličných lídrov zbytočne.

Nie všetci ale zalamujú rukami a aj v týchto momentoch vzniká medzi žurnalistami priestor na humor, ktorým sa medzičasom hemží celý slovenský internet. Príkladom toho je postoj Petra Obrovského, ktorý pôsobí ako korešpondent verejnoprávnej Českej televízie na Slovensku a podrobne mapuje aj terajšie koaličné spory.

Než o tom dostriháš reportáž…

„Slovensko. Krajina, kde skončí vládna kríza, a než o tom dostriháš reportáž, tak znovu začne,“ napísal vo štvrtok na svojom twitterovom profile krátko pred siedmou večer.

Podobne s humorom reagoval Obrovský na politický konflikt u nás aj pred týždňom. „V stredu prepukla na Slovensku koaličná kríza. Situácia v piatok:,“ uviedol a na Twitter pridal upravený obrázok zo známej scény z legendárneho československého filmu Guľový blesk z roku 1978.

A máte ešte krízu?

„Máte ešte koaličnú krízu? A mohla by som ju vidieť?“ vraví v ňom aktérka Milada Ježková. V skutočnosti sa ale v origináli filmu pýta na pivnicu. Tento výsek z deja sa medzičasom na internete uchytil do takej miery, že bol použitý v stovkách iných internetových mémov.

Zaujímavosťou je, že Ježková predtým nepôsobila ako herečka, ale ako obyčajná robotníčka, ktorá sa cez odporúčanie scenáristov Jaroslava Papoušeka a Ivana Passera, ktorí sa s ňou náhodne pozhovárali v električke, dostala až do pozornosti Miloša Formana. Okrem Guľového blesku sa objavila aj v hitoch ako Arabela, Hoří, má panenko, Vrchní, prchni! či v oscarovej snímke Ostro sledované vlaky.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.