Pred 82 rokmi vznikol prvý samostatný štát Slovákov, ktorý sa stal satelitom Hitlerovho Nemecka. Dodnes sa vedú polemiky, či neboli iné riešenia. Historik pripúšťa, že vtedajšia slovenská reprezentácia nemala veľmi na výber.  

Snahou nemeckého diktátora Adolfa Hitlera v marci 1939 bolo rozdelenie Česko-Slovenska zvnútra. Musel brať do úvahy znenie Mníchovskej dohody, ktorú veľmoci uzavreli pred pol rokom. Preto vyvolával v Česko-Slovensku vnútorné napätie, ktoré by vyústilo do rozpadu štátu.

Ak by nenastal takýto scenár, hrozilo by rozkúskovanie Slovenska medzi okolité štáty? Historik múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Marek Syrný hovorí, že áno. Slovensko mohlo skončiť ako neskorší Protektorát Čechy a Morava, prípadne ho Hitler mohol ponúknuť Maďarsku či Poľsku ako protihodnotu za ich ústretovú politiku voči Berlínu. Vtedajší vládni slovenskí politici boli vystrašení a Hitlerovu hrozbu, že z juhu hrozí vpád maďarskej armády, zobrali vážne.

Historik Marek Syrný. Foto: Ján Chmelík/flickr.com

Vyhlásenie slovenského štátu bolo z tohto pohľadu podľa Syrného pochopiteľné. Tak do istej miery hodnotí aj vtedajšiu politiku ľudákov. Jedným dychom však dodáva, že neakceptovateľná je neskoršia politika Slovenska voči Nemecku, lebo ľudáci nadbiehali Berlínu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.