Minulý mesiac rozhodol poľský ústavný súd o tom, že potrat z dôvodu ťažkého a neodvratného poškodenia plodu je v rozpore s ústavou. Pro-life aktivisti jasajú a odporcovia tohto rozhodnutia napriek pandémii protestujú v uliciach. Jeho zdôvodnenie ešte nepoznáme, ale nemožno vylúčiť, že poľský ústavný súd sa tu dopustil konzervatívneho justičného aktivizmu, a ten má – bez ohľadu na to, či sa s meritom rozhodnutia môžeme stotožňovať – svoje riziká.

Poľský potratový zákon aj pred týmto rozhodnutím patril medzi tie najprísnejšie v Európe a slúžil okrem iného ako vzor pre niektoré nedávne poslanecké návrhy aj v slovenskom parlamente. 

Okrem zmieneného poškodenia plodu umožňuje legálny potrat v prípade, ak tehotenstvo ohrozuje život matky a v prípade, ak je tehotenstvo následkom trestného činu (znásilnenie alebo incest). Až 98 % v Poľsku legálne vykonávaných potratov bolo práve z dôvodu poškodenia plodu.

Poľsko zažilo už viacero pokusov o sprísnenie svojho potratového zákona, resp. o úplný zákaz potratov v ich krajine. Žiaden nebol úspešný vrátane ostatného pokusu z roku 2016, ktorý neuspel napriek konzervatívnej väčšine v parlamente.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.