AKTUALIZOVANÉ Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa vzdal funkcie po tlaku strán SaS a Za ľudí.

K ukončeniu dlhotrvajúcej vládnej krízy avizovanom Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom sa vyjadril aj premiér Igor Matovič. Bez personálnych zmien to však nešlo, aj keď Matovič zostáva na čele vlády.

Na úvod tlačovej konferencie k sebe premiér pozval Mareka Krajčího.
„Vedľa mňa stojí človek, ktorý si to za posledný rok najviac odmakal,“ povedal s tým, že zdravotníctvo bolo v katastrofálnom stave po 12 rokoch vlády Smeru.

„Tí, čo mu (Krajčímu) najviac hádzali pod nohy polená, rozpútali proti nemu vojnu, kde nešlo o morálku, ale o politiku. Som rád, že sme s Marekom tento ročný boj zvládali, som na neho veľmi hrdý a mrzí ma, že ľudia, ktorí mu za celý rok ani raz nepomohli, chceli mať z neho rituálnu obeť,“ vyhlásil Matovič a zaútočil tak opäť na svojich koaličných partnerov.

Po premiérovi si slovo na krátko prevzal Marek Krajčí, ktorý s roztraseným hlasom oznámil, že podáva demisiu. „Dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde mojou demisiou,“ vyhlásil Krajčí a poďakoval sa zdravotníkom aj ľuďom, ktorí mu prejavili podporu.

Kritika Sulíka

Matovič sa po Krajčím ešte vrátil k rečníckemu pultu a opäť sa pustil do SaS a pripomenul, že to bola práve strana Richarda Sulíka, ktorá povalila vládu Ivety Radičovej, a umožnila tak nástup vlád Roberta Fica.

„Považujem za amorálne, že na neho prstom ukazujú ľudia, ktorí chceli otvárať bary a reštaurácie. Prijali sme síce bolestivé, ale pre Slovensko správne rozhodnutie,“ vyhlásil premiér.

Vyhlásil tiež, že Sulík mal na minulotýždňovom rokovaní vlády „niekoľko minút vulgárnych slov“.

Igor Matovič a Marek Krajčí. Pavel Neubauer/TASR


Minister zdravotníctva bude podľa Matoviča odstupovať niekoľko týždňov, aby bol proces odovzdania moci plynulý. „Niekoľko týždňov budeme mať akési dvojvládie,“ dodal.

Premiér priznal, že sa na ministerstve zdravotníctva udiali aj chyby, ale ktokoľvek chce z Krajčího urobiť zodpovedného, tak mu mal podľa Matoviča pomôcť. Dodal pritom, že chce, „aby Krajčí podal demisiu až v momente, keď sa na Slovensku začne očkovať vakcínou Sputnik V.“

SaS a Za ľudí ustúpili

Ku koaličnej kríze, predseda vlády uviedol, že koalícia bude mať ešte spoločné vyhlásenie. Na otázky novinárov k tejto téme odmietol odpovedať.

Strana SaS, s ktorej predsedom má premiér dlhodobé spory, informovala o ukončení koaličnej krízy ešte pred štvrtkovou tlačovkou Igora Matoviča (OĽaNO).

Líder SaS Richard Sulík je presvedčený, že dohoda, ktorú s partnermi vo vláde vo štvrtok dosiahli, prispeje k normalizácii vzťahov v štvorkoalícii. Aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár sa vyjadril, že vládna kríza sa skončila. Z vyhlásení Igora Matoviča na adresu koaličných partnerov sa však nezdá, že by bola kríza zažehnaná.

Súčasťou dohody, ktorá konflikt v koalícii údajne uzavrela, má byť „memorandum dobrého vládnutia“, ktorého dodržiavanie je podľa vyjadrení Sulíkovej strany esenciálne pre ďalšiu účasť SaS v koalícii.

Vláda tak napriek tvrdým sporom vyostreným pre spôsob, akým premiér zaobstaral vakcíny z Ruska, pokračuje. SaS aj strana Za ľudí, ktorí žiadali rekonštrukciu vlády najmä na poste jej predsedu, čiastočne ustúpili a Igor Matovič tak zostáva premiérom.

Dohoda podľa Sulíka nie je definitívna, ale má vraj rácio a dôležité je, že chce koalícia fungovať spoločne. Matovič sa chce k veci vyjadriť až na spoločnej tlačovke s koaličnými partnermi.

Igor Matovič. Foto: Pavel Neubauer/TASR
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.