Martin Kvietik je po Jaroslavovi Haščákovi už druhý bohatý finančník, ktorého Najvyšší súd prepustil na slobodu – aj napriek námietkam Špecializovaného trestného súdu.

Zo skupiny ľudí zadržanej v ostro sledovaných mafiánskych procesoch posledného roka od pádu bývalého vedenia NAKA, sú na slobodu prepúšťané dve skupiny osôb. Kajúcnici – kde sú dôvody prepustenia zrejmé, keďže sú aj takýmto spôsobom motivovaní pre efektívnu spoluprácu. Do druhej skupiny prepustených patria oligarchovia – ktorí však nespolupracujú a svoju pomoc vyšetrovateľom neponúkli. Čosi tu nesedí.

Keďže ide o kľúčové postavy, ktoré majú najväčší vplyv na prípadné korupčné mechanizmy a spravidla aj najdlhšie pazúry, mali by sme ostro sledovať, či nejde o trend. Naše najvzácnejšie rodinné striebro – Zoroslav Kollár a Norbert Bödör – síce za mrežami stále posedávajú, no najmä v prípade prvého menovaného sa môže udiať čokoľvek.

Senát Najvyššieho súdu dnes prepustil spolumajiteľa Slavie Capital Martina Kvietika, hoci zástupca prokuratúry Daniel Lipšic je presvedčený o dôvodoch jeho „pretrvávajúcich kolúznych aktivít“. Zároveň pred dvomi týždňami Kvietikovi Najvyšší súd potvrdil aj prepustenie na slobodu v dôležitejšej kauze, keď Špecializovaný trestný súd s jeho prepustením krátko predtým nesúhlasil a žiadosť zamietol.

Kvietik bol zadržaný počas aprílovej akcie Dobytkár. Je podozrivý z korupcie v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Mal sa podieľať na úplatkoch takmer milión eur. Peniaze mali putovať aj strane SNS. Prednedávnom mu pribudlo ďalšie podozrenie, v súvislosti so 100-tisícovým úplatkom.

V kauze Dobytkár kolúzne dôvody pri Kvietikovi podľa Najvyššieho súdu pominuli. Zo zdôvodnenia súdu vyplýva, že zber dôkazov a výsluchov je v tomto prípade ukončený, Kvietik tak už vraj nemá možnosť ovplyvňovať vyšetrovanie. V tom lepšom prípade to znamená, že sa čochvíľa začne súd.

Haščák v chládku len na mesiac

Krátko po Novom roku bol spoza mreží prepustený aj najväčší slovenský oligarcha Jaroslav Haščák. Ten si v Ilave pobudol len mesiac. Najvyšší súd ho prepustil uznesením, podľa ktorého ľudia nemôžu byť stíhaní na základe „akéhokoľvek nepodloženého obvinenia“.

Šlo o celkom prekvapivú vetu, pezinský špeciál sa predtým totiž uzniesol, že kolúzne stíhanie Haščáka je dôvodné. Najvyšší súd zoširoka ilustroval primalú sumu dôkazov, čím nepriamo spochybnil nielen dôvodnosť predbežnej väzby, ale aj samotného stíhania.

Haščák je stíhaný pre podozrenia z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Od bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša mal kúpiť nahrávku Gorila a následne vytvoriť legalizačnú schému na vyplatenie úplatku vo výške 200-tisíc eur. Špeciál dokonca zdôraznil, že vyšetrovanie Gorily brzdil bývalý a dnes zadržaný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Zdá sa, že medzi sudcami existujú veľmi rozdielne pohľady na to, či je Haščákova a Arpášova obhajobná legenda naozaj prislabá na to, aby zakladala dôvody pre trestné stíhanie. Rozhodovať budú zrejme ďalšie dôkazy, o ktorých však zatiaľ nič nevieme.  

Podozrivý Kollár a Molnár

Prepustenie z väzby na slobodu bolo nedávno nižšou súdnou inštanciou schválené aj pre konkurzného právnika Zoroslava Kollára, ktorý je vo väzbe od októbra minulého roka, kedy ho spolu s inými sudcami zmietla akcia Víchrica. Prokurátor sa však odvolal.

No aj v tomto prípade treba zbystriť: o Kollárovom prepustení „špeciál“ rozhodol krátko predtým, než na neho bolo vznesené ďalšie obvinenie: údajné odovzdanie úplatku vysokým príslušníkom SIS Borisovi Beňovi a Vladimírovi Pčolinskému. Z väzby bol prednedávnom prepustený aj bývalý sudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár, ktorý bol považovaný za Kollárovho styčného dôstojníka na súdoch. Pri Molnárovi sa pritom tiež očakáva rozšírenie obvinení.

Doteraz sme boli svedkami, ako sa z kasty nedotknuteľných, ktorých zmietli odvážne policajné akcie, na slobodu dostávali iba tí, ktorí ju dostali ako odmenu za spoluprácu.

Z trojice prepustených oligarchov však nik nespolupracoval.

Dnes bude dôležité sledovať, či sa tento princíp jedného dňa nezopakuje aj v prípade Norberta Bödöra.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.