Schopnosti Moskvy regulovať internet sú aj napriek vynaloženému úsiliu ešte stále obmedzené. Nie všetko je však o cenzúre internetu, Twitter čelí kritike aj na Západe.

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) oznámila spomaľovanie Twitteru v stredu ráno. Svoje rozhodnutie vysvetlila tým, že populárna sociálna sieť neodstraňuje obsah, ktorý "nabáda neplnoletých k samovraždám, obsahuje detskú pornografiu a informuje o používaní omamných a psychotropných látok".

Agentúra následne spresnila, že od roku 2017 dostala 28 000 sťažností na Twitter, pričom až 3 168 materiálov ostáva na sieti dostupných dodnes. Zástupca riaditeľa Roskomnadzoru Vadim Subbotin spresnil, že spomaľovanie sa týka len obrazového materiálu – fotografií a videí – a nie bežných textových tweetov. Subbotin zároveň dodal, že agentúra má dostatok dôvodov na zablokovanie siete ako takej.

Spoločnosť Twitter v tejto súvislosti uviedla, že je „hlboko znepokojená zvyšujúcim sa počtom pokusov o blokovanie a obmedzenie verejnej komunikácie na internete“. „Vieme, že Twitter sa v Rusku drasticky a bez rozdielu spomaľuje pre obavy súvisiace so spôsobom odstraňovania obsahu," uvádza sa vo vyhlásení.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.