AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Podľa informácií Aktualít zadržanie funkcionára súvisí s úplatkom od podnikateľa Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity zastaviť a Kollára ďalej neriešiť.

Polícia napokon Zoroslava Kollára aj tak zatkla. A to koncom októbra minulého roka v rámci akcie s krycím názvom Víchrica. Pred niekoľkými dňami ho ale sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Buvala z väzby prepustil.

Rozhodnutie však podmienil tým, že Kollár bude mať na nohe monitorovacie zariadenie, takisto bude musieť odovzdať pas a bude sa nachádzať pod dohľadom probačného a mediačného úradníka. Okrem toho rodina Kollára zložila 100-tisíceurovú peňažnú záruku.

Biznismen sa však stále nachádza vo väzbe, nakoľko prokurátor podal proti verdiktu súdu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Prvý problém tohto druhu v koalícii

Vladimír Pčolinský je bratom poslanca za Sme rodina Petra Pčolinského a zároveň nominantom tejto koaličnej strany. Ide o vôbec prvého zadržaného funkcionára vlády Igora Matoviča.

V minulosti pôsobil ako riaditeľ kancelárie ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý je teraz špeciálny prokurátor. K jeho zadržaniu došlo aj so súhlasom prokurátora ÚŠP. Pčolinský bol v minulosti súčasťou KDH a podľa vlastných slov ho opustil v roku 2007. 

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová k prípadu podrobnosti neuviedla. „K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa ÚŠP nebude vyjadrovať,“ oznámila TASR.

Portál Topky.sk priniesol správu, že kukláči vtrhli do domu na bratislavskej Kolibe, kde má šéf SIS menovku na schránke o 4:47 ráno. Na mieste vidno vylomené dvere. V akcii bol zásahový tím údajne od včerajšieho rána.

Svedčí proti nemu priateľ

Už v decembri NAKA v rámci akcie Judáš zadržala námestníka SIS Borisa Beňu. Ten figuruje v pozícii kajúcnika a práve podľa jeho výpovedi Pčolinský prijal úplatok.

Štandard minulý mesiac položil šéfovi SIS aj túto otázku: „Keď dnes na dennej báze vidíme zatýkať ľudí z bezpečnostného prostredia, neobávate sa, že vám to začne vybuchovať aj tu?“

„Môže sa to stať, ale čo s tým urobím?,“ odpovedal nám Pčolinský. Prečítajte si celý rozhovor so šéfom SIS.

(ste/tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.