Vyše rok po vypuknutí pandémie začínajú vedci prichádzať na to, v akom stave zanecháva COVID-19 nielen telesné, ale aj duševné zdravie pacientov, ktorí ho prekonajú. Výsledky sú v niektorých prípadoch alarmujúce. Podľa britskej štúdie sa po hospitalizácii s koronavírusom do nemocnice vracia do 140 dní až tretina pacientov a každý ôsmy zomrie.

Takmer tretina ľudí, ktorí sú po hospitalizácii na COVID-19 prepustení, skončí v priebehu piatich mesiacov znova v nemocnici. Ukazuje to doposiaľ najväčšia štúdia takýchto pacientov, na ktorú sa odvoláva denník The Telegraph.

Výskum Univerzity v Leicesteri a britského Národného štatistického úradu (ONS) ukazuje, aké devastačné účinky má covid na zdravie pacientov, ktorí prekonajú ťažký priebeh tohto ochorenia a musia byť hospitalizovaní. Mnohým sa po prekonaní koronavírusu vyvinú iné vážne diagnózy.

Spomedzi takmer 48-tisíc ľudí prepustených po hospitalizácii s ochorením COVID-19 počas prvej vlny pandémie, sa takmer 30 percent z nich vrátilo späť do nemocníc do 140 dní a vyše 12 percent z nich zomrelo. Vedci preto volajú po urýchlenom monitoringu takýchto, zdanlivo vyliečených, ľudí.

Dlhodobý covid

„Ide o to, že by sme sa mali pripraviť na dlhodobý covid (long covid). Je to mamutia úloha sledovať všetkých týchto pacientov, ale istá forma monitoringu musí byť zavedená,“ uviedol Kamlesh Khunti z Univerzity v Leicestri, ktorý je autorom štúdie.

Takzvaný long covid, teda dlhodobý covid, je diagnóza, pri ktorej syndrómy ochorenia pretrvávajú aj mesiace po prekonaní jeho počiatočnej infekčnej fázy. Ide o stav, ktorý postihne jedného z desiatich pacientov.

Alarmujúce sú v súvislosti s dlhodobým covidom údaje o vyliečených pacientoch z Talianska, podľa ktorých až deväť z desiatich hospitalizovaných malo pretrvávajúce symptómy ochorenia aj mesiace po prepustení z nemocnice.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.