Izrael sa stal v poslednej dobe vzorom aj tam, kde by to nikto nečakal. K zaočkovanému obyvateľstvu sa v židovskom štáte správajú odlišne, ako napríklad v USA.

Jeden telavivský bar, ktorý bol pretvorený na očkovacie stanovište, ponúka k vakcíne nealkoholické pitie zadarmo. V ďalších dvoch očkovacích centrách v meste Tel Aviv – v spolupráci s miestnymi reštauráciami – podávajú pizzu, hummus, dezert a kávu po očkovaní zdarma. Dôvod? Presvedčiť mladých, aby sa nechali očkovať čo najskôr. Zároveň je to jasný signál, že vakcína znamená návrat k normálnemu životu.

Izrael patrí medzi najpreočkovanejšiu krajinu na svete. Aspoň jednu dávku tam dostalo už 55,6 percent ľudí. Dve dávky 40,5 percent. Celkovo tamojší lekári rozdali k 5. marcu 98,85 dávky na sto ľudí, na plnú imunitu sú potrebné dve dávky. Briti rozdali 32,33 dávky na sto ľudí. Spojené štáty aplikovali 24,95 dávky. Medzi premiantov patria tiež Spojené arabské emiráty s 62,73 dávkami. Prekvapivo dobre si vedie Srbsko s 23,18 dávkami a Chile, ktoré je na tom najlepšie z Latinskej Ameriky, len tesne za USA, keďže tam aplikovali už 22,34 dávky na sto ľudí.

Európa je na chvoste. Priemer Európskej únie je 8,30 dávok. V Čechách je 7,2 dávky na sto ľudí, na Slovensku 8,98 dávky.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.