Čuduj sa svete, má to istú logiku. Rovnako ako správanie Richarda Sulíka voči Igorovi Matovičovi.

Súčasná vláda je zasekaná do vnútorných konfliktov, ktoré do seba zapadajú ako dve zubaté kolieska, mechanizmus je už v podstate automatizovaný. A teda to, čo sledujeme, má istú vnútornú logiku. Tieto strany si to samy vybudovali. Nie je to veľmi o politike, ešte menej o krajine alebo ideológii, ale zodpovedá to aktérom, ktorí dnes vládnu.

Igor Matovič mal včera špekulovať o odvolaní ministra Krajčího s podmienkou, že vo vláde skončí aj Richard Sulík. Sulík by teda svoj politický cieľ (odchod Krajčího nazval minimálnou požiadavkou) dosiahol len za cenu totálneho poníženia.

Táto anekdota dobre ilustruje súčasné pomery.

Začnime v hlave Richarda Sulíka. On prvý povedal, že vláda by mala zmeniť premiéra, on volá po veľkej rekonštrukcii kabinetu. Problém je, že na to nemá karty. Sulík má 13 poslancov, vláda bez SaS má stále väčšinu. Neexistuje mechanizmus, ako by mocensky slabá strana dokázala donútiť najsilnejšiu stranu vlády, aby vymenila premiéra.

Kauza Sputnik bola samozrejme smiešna, keby preto padla vláda, smiala by sa asi aj EMA. Preto Sulík využil vzkypenie Za ľudí, bez Remišovej je slabý.

Konflikt a percentá

Sulík má samozrejme problém, vládnutie s Matovičom ťahá k zemi každého, pod piatimi percentami je Remišová, v najbližšom prieskume môže byť Kollár a o pár mesiacov aj samotné OĽaNO. Výnimkou je Sulík. Podstata tejto výnimky je práve v neustálom spore s Matovičom.

Všimnite si, platí to aj pri iných. Keď sa Remišová pred pár týždňami ozvala kriticky k Matovičovi a odmietla hypoteticky ďalšie plošné testovanie, keď chcela otvoriť školy, jej strana sa ľahučko a na krátko vzniesla nad päť percent. Ak chcete v preferenciách posilniť, musíte ísť do konfliktu s Matovičom. Inak to nejde.    

Sulík si myslí niečo iné ako Matovič, takže to od neho nie je póza a súčasne mu to chráni povesť pred jeho voličmi. Lenže ako dlho dokáže takto fungovať? Ako dlho sa dá vydržať robiť Matovičovho oponenta a sedieť s ním vo vláde? Sulík vie, že strihá meter.

Preto navrhol aj nerealistickú požiadavku, ako je zmena premiéra. Ostáva mu ešte niekoľko pokusov, stále radikálnejších, kým aj jeho voliči neuveria tomu, že je to len hra. Alebo kým sa niekde pod parlamentom nesformuje liberálna strana, ktorú budú predtláčať červené denníky.

Dobre, prečo ho ale potom Matovič neodvolá?

Matovič si nie je istý počtami

Skôr alebo neskôr k tomu dôjde, to má Richard Rybníček pravdu, ale Matovič nemá dôvod sa ponáhľať. Jednak nedokáže fungovať bez vnútorného nepriateľa, keď to nebude Sulík, bude to niekto iný, a jednak si nie je istý počtami.

Ak totiž odíde Sulíkových 13 poslancov, zrejme sa rozpadne aj Remišovej klub. Otázka je, koľko poslancov zostane a koľko odíde. Kollár a Valášek sú už preč, Benčík sa za nimi obzerá. Čo spraví dvojica Šeliga a Žitňanská? Čo niektorí ďalší?

Remišová z vlády neodíde, nikto tak dobre nepozná Matoviča ako práve ona. Akceptovala to roky, vďaka nemu je tam, kde je. Navyše nesie zodpovednosť za ľudí, ktorých zobrala do vlády, priveľa z nich by sa hnevalo. A ak by z vlády odišla, bude to jej politický koniec.

Skráťme to: Ak by Matovič odvolal Sulíka, urýchlil by tým niektoré procesy, prišiel o celú SaS, časť Za ľudí a tiež jedného (dvoch? troch?) poslancov svojho klubu. A to je už opovážlivá vec.

Počítajme spolu: Matovič s Kollárom majú 70 poslancov, Za ľudí je dnes 10, môže ich byť osem, ale aj šesť. A keby odišiel jeden poslanec od Matoviča, vláda by ich mala zrazu 75.

Áno, sú tu ešte poslanci, ktorí by možno vládu bez SaS aj radi podporovali (Taraba?), ale otec a syn Kuffovci, do toho sa Matovičovi veľmi nechce.

Preto sa zatiaľ neponáhľa a Sulíka neodvoláva. Vo vláde predsa SaS nedokáže nič zablokovať, navyše Sulík stále odkazuje, že nechce predčasné voľby ani odísť z vlády.

Nečudujte sa, vládnu nám strany, ktoré nemajú nič viac len poslanecké kluby. Tie strany sú poslanecké kluby. A presne tak to aj vyzerá.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.