Auston Matthews pri svojom debute v najlepšej hokejovej lige sveta strelil pred očami dojatých rodičov Ottawe Senators štyri góly. Dnes je suverénne najlepším strelcom NHL a prvým hráčom, ktorý v skrátenej sezóne dosiahol métu dvadsiatich gólov. V klube Toronto Maple Leafs by však radi ukončili najmä nekonečné čakanie na ďalší Stanley Cup.

Debut ako z rozprávky

V októbri 2016 sa v otváracom zápase sezóny v tradičnej bitke o Ontário sústreďovala pozornosť najmä na debut draftovej jednotky Austona Matthewsa. Útočník Toronta napriek pozornosti, ktorá na neho bola v ten večer upriamená, dosiahol pri prehre v Ottawe 4:5 po predĺžení štyri góly –vo svojom premiérovom zápase ako prvý nováčik v modernej ére ligy. „Je to muž. Má síce iba devätnásť rokov, ale správa sa ako dvadsaťsedemročný. Je vyspelý. Dobrý hráč. Keď sa pozriete na jeho druhý gól, nie je veľa hráčov, čo také niečo dokáže,“ básnil pre CBC Sports vtedajší tréner Maple Leafs Mike Babcock. Matthews sa stal len dvanástou draftovou jednotkou, ktorej sa podarilo otvoriť si gólový účet v NHL hneď v prvom stretnutí.

https://www.youtube.com/watch?v=FUVmcx0wO_Q
Matthewsove rozprávkové štyri góly v prvom zápase v NHL. Zdroj: Youtube.

Zápas priamo v Ottawe sledovali aj Austonovi rodičia. Už po treťom góle mama Ema ťažko zadržiavala slzy, kým fanúšikovia Toronta v hale oslavovali zrod novej hviezdy. „Boli to slzy radosti. Cítim veľké vzrušenie. O tomto Auston sníval od svojich šiestich rokov, hrať raz v NHL,“ povedala. „Dúfam, že nikto ma z tohto sna tak skoro neprebudí. Je to neuveriteľné,“ dodal otec Brian. Matthewsov kométový štart z lóže len nemo sledovali prezident Maple Leafs Brendan Shanahan a generálny manažér Lou Lamoriello.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.