Davy migrantov smerujú do Spojených štátov z Mexika aj napriek pandémii. S nástupom promigračne orientovaného prezidenta Joea Bidena sa počty prisťahovalcov zvyšujú, avšak vláda má k nim zatiaľ veľmi podobný postoj ako za svojho republikánskeho predchodcu.

Ako informuje denník New York Times, v januári tohto roku zachytila hraničná stráž približne 78-tisíc migrantov. To je dvojnásobný počet oproti minulému roku. Zároveň je to najvyššie januárové číslo za posledné desaťročie.

Predpokladá sa, že február bude na prisťahovalcov ešte „bohatší“. Očakáva sa hlásenie o zachytení skoro 100-tisíc osôb. Medzičasom v prvý marcový týždeň odchytila pohraničná stráž skoro 20-tisíc cudzincov.

Špecifickým problémom sú však deti prisťahovalcov alebo mladiství migranti. Len za posledné dva týždne sa ich počet v zadržiavacích zariadeniach zdvojnásobil na 3 250. Mnohé z detí sú tu držané ďaleko dlhšie ako tri dni povolené zákonom. Samotné zariadenia sa počas vlády Donalda Trumpa stali terčom veľkej kritiky zo strany mienkotvorných médií.  

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.