Napriek mnohým pozitívnym ohlasom na apoštolskú cestu pápeža Františka v Iraku sa objavila silná viac aj menej oprávnená kritika z Blízkeho východu. Podľa tureckej nacionalistickej tlače chcel pontifex opäť pokresťančiť Irak. Pravicová tlač v Izraeli upovedomila na to, že židov nepozvali na stretnutie abrahámskych náboženstiev. Zhovievavejšie bolo katarské médium Al-Ďžazíra a niekoľko médií v Iráne.

Pápež František na dnešnej generálnej audiencii povedal, že touto návštevou splnil nesplnený sen Jána Pavla II. a napriek veľkému utrpeniu videl nádej a radosť. Opäť odsúdil vojnu, terorizmus a potvrdil posolstvo bratstva. Pripomenul si tiež „modlitby kresťanov a moslimov so zástupcami iných náboženstiev“ v meste Ur, ktoré je podľa tradície rodisko Abraháma.

„Na tomto mítingu sa však nemohla zúčastniť žiadna verejná židovská delegácia,“ čím „iracká vláda odporuje posolstvu pápeža,“ napísal už počas návštevy izraelský denník Jerusalem Post. Funkcionári irackej vlády sa podľa periodika rozhodli ignorovať historickú prítomnosť židovskej komunity nielen v Ure, ale aj v Mosule na rozdiel od severného regiónu Kurdistanu. Tým tamojšia vláda „premeškala historickú príležitosť na zmierenie sa so svojimi židmi“.

Izraelský denník pripomenul, že Vatikán sa snažil fyzicky zahrnúť židov do účasti na medzináboženských podujatiach, no s odvolaním sa na anonymný zdroj Jerusalem Post napísal, že iracká vláda tomu bránila. Na záver dodal, že „irackí politici napojení na Irán pravidelne šíria konšpiračné teórie o Izraeli a tiež sa angažovali, aby sa zakázala podpora normalizácie abrahámskych dohôd z minulého leta medzi Izraelom a niektorými arabskými krajinami“.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.