Dodávky vakcíny americkej firmy Johnson & Johnson môžu meškať. Firma má problémy s výrobou. Vakcína Sputnik V je už na Slovensku a schváliť by ju mali do troch týždňov.

Európska komisia schválila 8. októbra zmluvu o nákupe vakcín s firmou Janssen Pharmaceutica NV, ktorá je súčasťou koncernu Johnson & Johnson (J&J). Umožňuje členským štátom Európskej únie nakúpiť vakcíny pre 200 miliónov ľudí.

Slovensko si pôvodne vo verejnom obstarávaní Európskej únie objednalo takmer dva a pol milióna dávok vakcíny J&J (ešte pred dovozom Sputniku V). Má viacero výhod. Ide o vektorovú vakcínu, čiže sa dá jednoduchšie skladovať. Zároveň je prvou jednodávkovou vakcínou, čo by výrazne zrýchlilo tempo očkovania, ktoré spomalili pre oneskorené dodávky od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Žiadosť o podmienečné schválenie tejto očkovacej látky prijala Európska agentúra pre lieky (EMA) 16. februára. V utorok, po troch týždňoch preverovania, EMA oznámila, že na mimoriadnom zasadnutí 11. marca rozhodne o schválení očkovacej látky od J&J.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.