Mnohé reakcie na víťazstvo Maniže ukazujú, že Rusko má stále problém s nenávisťou voči migrantom z postsovietskych štátov Strednej Ázie. Na druhú stranu je nominácia dôkazom, že Rusko zďaleka nie je národom samých xenofóbov.

Rusko bude v máji v holandskom Rotterdame na hudobnej súťaži Eurovízia reprezentovať speváčka Maniža Sanginová s piesňou Ruská žena. Speváčka pôvodom z Tadžikistanu zvíťazila v diváckom hlasovaní so ziskom 39 percent hlasov. Za ňou sa umiestnilo duo Maši (35 percent hlasov) a skupina Therr Maitz (24 percent hlasov).

Boj proti domácemu násiliu a práva LGBT

Na margo víťaznej piesne napísanej na deň žien (8. marca 2020) Maniža uviedla, že je o „transformácii ruskej ženy za ostatné stáročia“. Objavujú sa v nej satirické feministické odkazy, napríklad: „už máš 30, haló, kde máš deti?“ alebo „si celkom pekná, no mohla by si schudnúť“.

Speváčka dlhodobo vystupuje proti domácemu násiliu na ženách a za práva LGBT komunity. Ešte v roku 2019 spustila aplikáciu pre obete domáceho násilia a natočila klip k piesni Mama, v ktorom sa mladá protagonistka snaží zachrániť svoju matku pomocou nadprirodzených schopností.

„Je pre mňa dôležité pomáhať dievčatám a ženám, aby sa nebáli byť samy sebou. Na Instagrame dostávam veľa osobných správ od tadžických, uzbeckých a kirgizských dievčat. Píšu o mužskom násilí a zúfalstve. Vždy ich nasmerujem na nejaké fondy,“ povedala v rozhovore pre denník Kommersant.

Víťazná pieseň s ktorou sa speváčka Maniža vystúpi v súťaži Eurovízia. Zdroj: YouTube.

Hoci sa sama nehlási k LGBT komunite, opakovane sa postavila na podporu jej práv. „Polovica Tadžikistanu si myslí, že som lesba. Predpokladajú, že ak podporuješ túto komunitu, si automaticky gay. No nie je to tak,“ vysvetlila svoj postoj.

Tadžička s novou vlasťou

Maniža sa narodila v roku 1991 v Tadžikistane, kde žila do svojich troch rokov. V nedávnom interview opísala, ako sa jej rodičia počas občianskej vojny rozhodli ujsť do Ruska, keď im v byte vybuchol granát. Maniža incident prežila len vďaka tomu, že krátko predtým vyšla aj s mamou na dvor vešať bielizeň.

Hoci mladá interpretka opakovane poukazovala na problémy pracovných migrantov a ich rodín v Rusku, ktoré „potrebuje ich ruky, ale nie ich samotných“, adoptívnej vlasti je podľa svojich slov vďačná.

„Účasť v Eurovízii je pre mňa príležitosťou porozprávať svetu o tom, čo je pre mňa skutočne dôležité. Som Tadžička, no Rusko ma prichýlilo a vychovalo. Chcem, aby ho svet videl také, aké ho vidím ja: štedré, otvorené, jasné a jedinečné,“ uviedla mladá speváčka.

Xenofóbia aj vyjadrenia podpory

Výber Maniže ako reprezentantky Ruska na paneurópskej speváckej súťaži vyvolal u časti spoločnosti búrlivú rekciu. Viacerí používatelia ruských sociálnych sietí sa pýtali, „či nenašli žiadnych Rusov“, prípadne obviňovali organizátorov, že hlasovanie zmanipulovali. Provládny novinár Jurij Kotenok pri tejto príležitosti Manižu označil za „migrantku, ktorá urobila kariéru na LGBT vlne“.

Výsledok hlasovania neuspokojil ani dlhoročného lídra Liberálnodemokratickej strany Ruskej federácie Vladimira Žirinovského, ktorý sa sám ako syn deportovaného ukrajinského židovského priemyselníka narodil v Strednej Ázii. „Neviem, či je to dobré na zvýšenie autority ruskej ženy a Ruska ako takého,“ uviedol dlhoročný politik v reakcii na feministický text.

Mnohé verejne činné osoby a časť verejnosti však mladú Tažičku podporili. Hoci je prvou migrantkou, ktorá bude Rusko v tejto súťaži reprezentovať, nie je rozhodne prvým neslovanským interpretom. V roku 2012 súťažila v Eurovízii skupina Buranovské babičky z etnicky ugrofínskej Udmurtskej republiky. Folková skupina s priemerným vekom 70 rokov sa vtedy umiestnila na druhom mieste, pričom získané finančné prostriedky venovala na výstavbu kostola vo svojej dedine.

Buranovské babičky vo finále Eurovízie v roku 2012. Zdroj: YouTube
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.