V stredu 10. marca si pripomíname druhé výročie leteckej tragédie v Etiópii, pri ktorej zahynula projektová manažérka koledníckej akcie Dobrá novina Danica Olexová. Z iniciatívy jej rodiny a priateľov bola rok po nešťastí založená Nadácia Danice Olexovej - Baboon. Je zrejmé, že 42-ročná Bratislavčanka zanechala svojím životom odkaz, ktorý inšpiruje dodnes. 

„Cieľom nadácie je pokračovať v aktivitách a víziách, ktoré počas svojho života rozvíjala Danica,“ hovorí predseda správnej rady nadácie Ivan Šulík. „Nadácia iniciovala vydanie knihy Príbehy spod akácie, a tiež nakrúcanie filmového dokumentu o Danici, na ktorom intenzívne pracuje dokumentarista Marek Poláček,“ dodáva.

"Danica bola veľmi priateľská, veselá a plná života. Vo veľkej úcte mala projektových partnerov, poznala nielen ich prácu, ale i osobné príbehy ľudí, s ktorými pracovala v teréne... Ako fotografke i autorke textov jej vždy záležalo na tom, aby bola situácia ľudí žijúcich v chudobe, zobrazovaná reálne, bez predsudkov a s nádejou."

dobranovina.sk

Danica Olexová bola viac ako 26 rokov aktívna v Hnutí kresťanských spoločenstiev detí eRko. Posledných desať rokov sa venovala Afrike, dokonca sa naučila swahilčinu. Päť rokov pracovala ako rozvojová poradkyňa v Nairobi v Keni, kde sa zameriavala na budovanie kapacity miestnych partnerov, monitorovanie projektov aktuálne podporovaných Dobrou novinou a DKA Rakúsko. Vyhľadávala tiež nových potenciálnych partnerov pre projekty.

Po návrate na Slovensko pracovala ako projektová manažérka pre Dobrú novinu. Venovala sa projektom v Keni, programu Dobrovoľníci pre Afriku, príprave metodických materiálov a tvorbe dokumentárnych filmov. V marci 2019 na ceste do Afriky s cieľom monitoringu podporovaných projektov a kontaktovania nových partnerov v Keni a Tanzánii jej život vyhasol pri leteckom nešťastí v Etiópii.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.