Znovu sa stretávať s rodinou a priateľmi je po opakovaných lockdownoch prianím zrejme nás všetkých. Pandemická situácia to nedovoľuje nielen na Slovensku, ale správy zo Spojených štátov dávajú nádej na postupný návrat k bežnému životu.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prišlo v pondelok (8. marca) s povzbudivými správami. V USA už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny viac ako 60 miliónov ľudí a plne zaočkovaných dvomi dávkami proti ochoreniu COVID-19 je vyše 31 miliónov Američanov, teda približne 10 percent obyvateľov.

Navyše, kompletné očkovanie má za sebou už takmer tretina americkej populácie nad 65 rokov a práve tá patrí do rizikovej kategórie pacientov, ktorí najčastejšie končia v nemocniciach.

Vďaka tomu, že Američania sa zásobili dostatočným množstvom vakcín, napreduje ich očkovací plán v porovnaní s Európskou úniou míľovými krokmi. K 4. marcu bol podľa údajov CDC týždňový priemer zaočkovaných 2 milióny ľudí denne. Američania očkujú vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna alebo Johnson & Johnson. Prvé dve menované vakcíny tvoria drvivú väčšinu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.