Študentka, ktorá obvinila učiteľa Samuela Patyho zo zosmiešňovania proroka Mohameda počas vyučovania, klamala a udalosť vôbec nevidela. Jej otec však na internete rozdúchal kampaň proti učiteľovi, ktorá ho napokon stála život. Advokátka učiteľovej rodiny neskrýva hnev a rozčarovanie.

Pred piatimi mesiacmi Francúzskom otriasol hrozivý čin. Stredoškolského učiteľa Samuela Patyho priamo pred školou v meste Conflans-Sainte-Honorine podrezal čečenský utečenec a presvedčený moslim Abduláh Abujedovič Anzorov.

Motívom vraždy boli karikatúry zo satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktoré Paty ukazoval študentom na seminári o slobode slova. Jedna z gymnazistiek tvrdila, že učiteľ vyzýval moslimských študentov ešte pred ukázaním karikatúr, aby odišli z triedy.

Takto situáciu opísala otcovi, ktorý informáciu rozšíril na internete. Vo virálnych videách tvrdil, že Paty najprv vyzval moslimských študentov, aby zdvihli ruku. Potom im učiteľ odporučil, aby opustili triedu, ak nechcú vidieť obrázok „nahého proroka“. Študentka údajne proti konaniu Patyho protestovala, a preto ju vylúčili zo školy. Otec následne podal na učiteľa sťažnosť a spustil proti nemu kampaň na internete.

Klamstvo, kampaň, smrť

V skutočnosti študentka na seminári vôbec nebola, čo napokon priznala pri policajnom výsluchu. „Klamala, pretože sa cítila uväznená v špirále, pretože ju spolužiaci požiadali, aby hovorila v ich mene,“ uviedol v pondelok pre agentúru AFP jej právnik Mbeko Tabula. Bránil ju nízkym vekom 13 rokov.

Ani slová právnika nesedia, keď sa podrobnejšie pozrieme na najnovšie správy francúzskych médií. „Toto klamstvo s tragickými následkami má rodinné pozadie. Študentka má sestru-dvojča, ktorému sa v škole darilo. Mala z toho komplexy a bála sa otcovi priznať, že v skutočnosti ju vylúčili zo školy za zlé správanie,“ cituje Le Monde francúzsky denník Le Parisien, ktorý poukazuje na záškoláctvo študentky.

Študentke teda mala už pred seminárom problémy v škole a hrozilo jej vylúčenie. Momentálne je obvinená z ohovárania a jej otec zo „spolupáchateľstva na vražde“. V tejto kauze je obvinených celkovo 14 ľudí.

Šokovaná advokátka Patyho rodiny

Právnička rodiny zavraždeného učiteľa Virginie Le Roy neskrýva rozčarovanie a vyjadrenie právnika spomínanej študentky považuje za neprijateľné: „Som veľmi obozretná. Toto vysvetlenie pre mňa nie je uspokojivé, skôr ma trochu naštvalo, pretože ide o vážne činy.“

Advokátka tiež namieta, že rodina študentky celý čas poznala pravdu. Údajne vedela, že dcéra nebola na Patyho seminári a poznala aj skutočný dôvod vylúčenia dcéry zo školy. „Zrazu prísť a povedať, že som uveril klamstvám vlastnej dcéry, to je veľmi slabé,“ spochybnila tvrdenia rodiny študentky v rádiu RTL.

Po vražde Samuela Patyho 16. októbra 2020 dostali policajnú ochranu dvaja univerzitní profesori, ktorých začali študenti obviňovať z islamofóbie. Francúzski politici útok odsúdili a označili ho za teroristický čin. Prezident Emmanuel Macron obhajoval právo satirického týždenníka Charlie Hebdo na zverejňovanie karikatúr proroka Mohameda. Udalosť podporila Macronove úsilie dôslednejšie presadzovať sekularizmus a prijať konkrétne kroky proti radikálnemu islamu.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.