Ruská inteligencia je zbytočne spolitizovaná, nie je momentálne spôsobilá debatovať o filozofických a civilizačných problémoch, píše profesor Lipitsky.

Známy ruský divadelný režisér Konstantin Bogomolov nedávno zverejnil provokatívny manifest Únos Európy 2.0. Ako sa dalo čakať, text vyvolal búrlivú verejnú reakciu. Diskusia ešte stále trvá, dôvodom je jednak obsah zverejnených textov a videí, jednak osobnosť autora.

Bogomolov v manifeste konštatuje, že po porážke nacizmu sa Západ rozhodol poistiť proti jadrovej katastrofe elimináciou niečoho, čo nazval „zložitým človekom“. Myslí tým predstavu Európana, ako ho počas dlhých storočí sformovalo kresťanské náboženstvo.

Moderný západný svet sa podľa Bogomolova mení na Novú etickú ríšu so svojou vlastnou ideológiou. Nacistov údajne vystriedal iný agresívny a po úplnom preformátovaní sveta túžiaci zástup homosexuálnych aktivistov, feministických fanatikov a ekologických psychopatov. Ich nástrojom represie, ďalej hovorí Bogomolov, sú sociálne siete. Tie dali agresorom anonymitu, bezkontaktnosť a v dôsledku toho aj beztrestnosť. Proti svojim obetiam dokážu poštvať virtuálny dav, virtuálny lynč, virtuálnu šikanu, virtuálne násilie a skutočnú duševnú a sociálnu izoláciu tých, ktorí nemyslia rovnako ako oni.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.