Po rozkole s Marianom Kotlebom a opustení ĽSNS zakladá europoslanec Milan Uhrík vlastný politický subjekt. Deje sa tak len šesť týždňov po rozštiepení tejto opozičnej strany.

Odídenec z Ľudovej strany Naše Slovensko, europoslanec Milan Uhrík, predstavil názov svojho avizovaného politického hnutia. Bude sa volať Republika. Existuje predpoklad, že v nej zakotvia aj zvyšní exposlanci ĽSNS.

„Konzervatívne hnutie Republika je a bude razantnou, ale dôstojnou politickou silou a voľbou pre pozitívnu zmenu, ktorú Slovensko tak zúfalo potrebuje,“ vyhlásil Uhrík. Avizoval tiež, že subjekt nechce byť klonom Kotlebovej ĽSNS.

Logo a farby hnutia Republika. Foto: hnutie-republika.sk

Preberá stranu od Marčeka

Uhrík nezakladá stranu tradičným postupom, ale prebral už existujúcu. Ide o subjekt Hlas ľudu exposlanca Petra Marčeka.

Pôvodným zakladateľom tejto platformy je pritom niekdajší dvojnásobný prezident Ivan Gašparovič, ktorý ju Slovensku predstavil ešte v roku 2002 pod názvom Hnutie za demokraciu (HZD).

Týmto krokom odídenci proces urýchlili a vyhli sa povinnosti vyzbierať 10-tisíc podpisov, ktoré sú nevyhnutné pre registráciu novej strany na ministerstve vnútra.

Posilní ich aj Šimkovičová?

Podľa portálu Aktuality by jednou z tvárí strany mohla byť exposlankyňa Martina Šimkovičová, ktorá sa pôvodne dostala do parlamentu na krídlach Sme rodina. Krátko po voľbách v roku 2016 jej poslanecký klub pre nezhody opustila, spoločne so spomínaným Marčekom a Rastislavom Holúbkom. Trojica v minulom volebnom období zvykla hlasovať s vládnou koalíciou Roberta Fica. Marček však mal blízko aj Štefanovi Harabinovi, ktorého podporil v prezidentských voľbách.

Marček a Šimkovičová v minulých voľbách skúšali šťastie na kandidátke spomenutého Hlasu Ľudu. Strana však skončila na poslednom mieste, nakoľko získala iba 1 887 hlasov. V súčasnosti Šimkovičová pôsobí ako moderátorka internetovej televízie TV Slovan. Do svojej relácie si exposlankyňa nedávno pozvala Uhríka, Marčeka, ale aj Mariana Kotlebu.

Veľký exodus

Pripomeňme, že rozkol v ĽSNS nastal v druhej polovici januára, kedy jej predsedníctvo spolu s Uhríkom opustil aj poslanec Milan Mazurek a hovorca Ondrej Ďurica. Dôvodom bola zmena stanov, ktorá presúvala takmer všetku moc do rúk lídra Mariana Kotlebu.

Trojica sa neskôr rozlúčila aj so stranou ako takou a pridali sa k nej aj poslanci Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban.

Problémov bolo viacero

Uhrík svojho šéfa krátko na to nepriamo obvinil zo zavádzania „totalitných praktík“ a nechal sa počuť, že „podľahol paranoji a pomaly v každom začal hľadať nepriateľa“.

Podľa Uhríka neboli jedinou príčinou nezhôd iba nové stanovy. Za ďalšie dôvody označil kšeftovanie so straníckymi peniazmi, ťažkú komunikáciu či vzťah Kotlebu k manželom Mikovčákovcom, ktorí sa zviditeľnili predvolebným bisexuálnym škandálom.

Kotlebovci po odchode uhríkovcov stratili podľa februárových prieskumov AKO a Focus asi tretinu voličov. Focus im po novom nameral 6,6 percenta, AKO iba 3,8 percenta.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.