AKTUALIZOVANÉ Premiér Igor Matovič kritizoval prosbu členky správnej rady Európskej liekovej agentúry, aby členské štáty nepoužívali ruskú vakcínu Sputnik V pred jej registráciou. Odkázal jej, že v EMA by mali viac pracovať. Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa za jeho slová ospravedlnil.

Do útočnej polohy sa predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) postavil biochemičke a členke správnej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) Christe Wirthumerovej-Hocheovej. Tá totiž v pondelok vystúpila s prosbou adresovanou členským štátom EÚ. Odborníčka ich vyzvala, aby počkali na ukončenie registrácie Sputniku V a až potom ho začali podávať obyvateľstvu.

„Potrebujeme dokumenty, ktoré môžeme analyzovať. Nemáme zatiaľ ani potrebné dáta o očkovaných ľuďoch. Všetko je neznáme. Preto naliehame na štáty, aby nedávali súhlas ani k núdzovému využitiu Sputnika V,“ vyjadrila sa biochemička pre rakúsku televíziu ORF.

Wirthumerová-Hocheová navyše prirovnala očkovanie ruskou vakcínou proti covidu k takzvanej ruskej rulete. Rusko za tieto slová o očkovaní Sputnik V žiada od EMA ospravedlnenie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.