AKTUALIZOVANÉ Pápež František má v pláne pricestovať na Slovensko. V pondelok to povedal počas spiatočného letu z návštevy Iraku. Návšteva Bratislavy by sa mohla uskutočniť popri eucharistickom kongrese v Budapešti.

Pápež František má v úmysle pricestovať na Slovensko. Návšteva Slovenska by sa mohla uskutočniť popri eucharistickom kongrese v Budapešti. Uviedol to v pondelok počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala na palube lietadla pri návrate z návštevy Iraku. Informoval o tom vatikánsky spravodajský server Vatican News.

Predsedu Konferencie biskupov Slovenska, bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského potešili dnešné slová pápeža Františka, ktorý prezradil, že v blízkej budúcnosti uvažuje aj nad návštevou Slovenska.

„Tešíme sa slovám Svätého Otca, ktoré povedal počas tlačovej konferencie počas spiatočného letu z návštevy Iraku. Ďalšie informácie zatiaľ nemáme, budeme ich očakávať,“ dodal predseda KBS.

Nečakanej správe sa potešili aj ďalší biskupi, TK KBS priniesla vyjadrenie prešovského arcibiskupa Jána Babjaka. Aj on prijal informáciu s radosťou:

„Túto informáciu som prijal s veľkou radosťou. Živo mám v pamäti všetky udalosti zo septembra 2003 kedy sa uskutočnila posledná návšteva rímskeho pontifika sv. Jána Pavla II. na Slovensku. Pri tejto návšteve bol vyhlásený za blahoslaveného náš gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko. Určite za našu cirkev, duchovenstvo aj veriacich môžem povedať, že sa veľmi tešíme na Svätého Otca a v kútiku srdca sa aj nádejame, že si nájde čas aj na stretnutie s katolíkmi východného obradu,“ vyjadril svoje prvé pocity gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak.

Správu v pondelok vzala na vedomie aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v decembri minulého roka počas návštevy Vatikánu pápeža pozvala na Slovensko. „Veľmi sa teším, že Svätého Otca budeme môcť privítať na Slovensku, jeho návšteva bude určite symbolom nádeje, ktorú tak veľmi potrebujeme,“ uviedla Čaputová. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Čaputová odovzdala dary zo Slovenska

Prezidentka v decembri pápežovi Františkovi pri návšteve doniesla štyri veľké adventné sviece vyrobené v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Sviece vyrobili z recyklovaného materiálu, pretože téma klimatických zmien je blízka aj pápežovi. Darovala mu taktiež obraz Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska.

Od slovenských vedcov priniesla Čaputová do Vatikánu 10-tisíc PCR testov na nový koronavírus. „Pápež a Svätá stolica sa starajú aj o ľudí bez domova, majú nemocnicu, kde sa o nich starajú. Je to pre nich v tejto ťažkej dobe príspevok,“ vysvetlila hlava štátu.

Pápež František zamýšľa v budúcnosti navštíviť aj Libanon

V hlavnom meste Maďarska sa pápež František plánuje zúčastniť na záverečnej omši Medzinárodného eucharistického kongresu, ktorá sa bude konať v nedeľu 12. septembra o 11.00 h na Námestí hrdinov.

Portál Vatican News poznamenal, že o veľkej pozornosti, ktorú pápež tomuto plánu venuje, svedčí aj jeho presná informácia o vzdialenosti oboch miest – vie totiž, že Bratislavu od Budapešti delia len dve hodiny cesty autom.

Medzi krajinami, ktoré pápež František zamýšľa v budúcnosti navštíviť, je aj Libanon.

Novinárom počas tlačovej konferencie sa však tiež priznal, že už cíti svoj vek, keďže počas trojdňovej návštevy v Iraku pociťoval viac únavy ako počas iných zahraničných ciest.

Pobyt v Iraku vyvolal u pápeža úvahy o otázke migrácie

Stretnutie s najvyšším šiitským duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním označil za „dobré pre jeho dušu“. Zároveň uviedol, že ajatolláh je „múdry muž“, plný „obozretnosti, pokory a úcty“. Dodal, že sa cíti poctený tým, že ho počas návštevy v Iraku prijal. Pápež v súvislosti s touto schôdzkou, ako aj stretnutím s vplyvným sunnitským duchovným, hlavným imámom káhirskej mešity a univerzity al-Azhar Ahmadom Muhammadom at-Tajíbom spred dvoch rokov, uviedol, že je dôležité otvoriť sa a napredovať po „ceste bratstva“, a avizoval aj ďalšie medzináboženské stretnutia.

V odpovedi na otázku týkajúcu sa obáv z možného nárastu infikovaných v Iraku po hromadných stretnutiach počas pápežskej návštevy František uviedol, že konanie týchto podujatí vyplynulo z rozhodnutí, ktoré vzišli z mnohých modlitieb a úvah. Dodal súčasne, že tieto stretnutia boli svedectvami o odvahe irackých kresťanov, o výzvach, ktorým stále čelia: islamistickému násiliu i exodu, ale stále podávajú svedectvo o svojej viere.

Pápež priznal, že pobyt v Iraku uňho vyvolal úvahy o otázke migrácie, keď väčšinu obyvateľstva Iraku tvoria mladší ľudia a mnohí z nich sú okolnosťami nútení opustiť svoju krajinu.

Pápež: Musíme bojovať za dôstojnosť žien

Na tlačovej konferencii sa pápež vyjadril aj k Medzinárodnému dňu žien. Upriamil pritom svoju pozornosť na milióny dievčat a žien, ktoré sú obeťami obchodovania s ľuďmi, čo je podľa jeho slov priamy dôsledok konfliktov a chudoby. Pápež vyhlásil, že v niektorých častiach sveta sú ženy stále otrokyňami a „my musíme bojovať za dôstojnosť žien. Sú to ony, kto posúva históriu vpred. To nie je prehnané a nejde len o kompliment, len za to, že je deň žien“.

(tasr, tk kbs, mak, fed)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.