Stále viac vedcov aj politikov sa zhoduje na tom, že jedinou cestou z pandémie je očkovanie. Vakcíny sa tak stali výnosným biznisom, ale nie všetky firmy sa na vec pozerajú optikou zisku.

Dopyt po vakcínach proti ochoreniu COVID-19 je celosvetový a firmy, ktoré očkovacie látky vyrábajú, majú príležitosť zarobiť. Medzi najziskovejších hráčov na trhu s vakcínami proti covidu sa radí britský the Guardian spoločnosti Moderna a Pfizer.

Pfizer vyrobil prvú schválenú vakcínu proti COVID-19 s názvom Comirnaty spoločne s malou nemeckou firmou BioNTech. Tá je jedným z rekordérov v raste vďaka očkovaniu. Akcie BioNTechu medziročne poskočili až o 156 percent.

Z manželského páru nemeckých vedcov s tureckými koreňmi, ktorí BioNTech založili, sa stali multimiliardári už vlani, keď sa ich malá firma spojila s americkým gigantom Pfizer. Dve dávky Comirnaty potrebné na úplne preočkovanie stoja v USA 39 dolárov, zatiaľ čo v EÚ je to 30 dolárov.

Vlády po celom svete si objednali doposiaľ 780 miliónov dávok vakcíny Comirnaty, ale je možné, že konečný počet môže byť až dvojnásobný. Podľa Pfizeru bude možné tento rok dodať na trh až 2 miliardy dávok tejto očkovacej látky. Očakávané tohtoročné tržby za súčasné objednávky sú už teraz na úrovni 15 miliárd dolárov a Pfizer s BioNTechom si náklady na výrobu, ale aj zisk delia na polovicu.

Aj ďalšia americká spoločnosť Moderna, rovnako ako Pfizer/BioNTech, vyrobila svoju vakcínu prevratnou technológiou mRNA, pri ktorej sa na očkovanie využíva len časť genetického kódu, ktorá je zodpovedná za prichytenie koronavírusu na napadnutú bunku. Vakcíny od Moderny sa na rozdiel od Comirnaty nemusia prepravovať a skladovať až pri mínus 70°C. Stačí teplota mínus 20°C.

Od Moderny si Európska únia objednala 310 miliónov vakcín, Spojené štáty ďalších 300 miliónov a desiatky miliónov dávok poputujú do ďalších krajín. Za dve dávky kompletného očkovania účtuje firma 30 dolárov v USA a 36 v EÚ. Ceny sú teda nastavené opačne ako v prípade vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Moderna očakáva tento rok predaje vakcín proti covidu vo výške 18 až 20 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti stúpli za rok o závratných 372 percent.

Medzi Modernou a Pfizerom je jeden podstatný rozdiel. Kým prvá menovaná vznikla len pred jedenástimi rokmi, nikdy nemala zisk a pred pandémiou zamestnávala len 830 ľudí, druhá je úplne iná liga. Americký Pfizer existuje vyše 170 rokov, vlani mal zisk vyše deväť miliárd dolárov a zamestnáva takmer 80-tisíc ľudí po celom svete.

Nie všetci chcú zarobiť

Na vakcínach proti covidu nechcú zarobiť všetky firmy, ktoré ich dodávajú. Napríklad švédsko-britská AstraZeneca a americká spoločnosť Johnson & Johnson sa zaviazali, že budú predávať svoje očkovacie látky na neziskovej báze až do skončenia pandémie.

Johnson & Johnson je za prvou vakcínou proti covidu, na ktorej plnú účinnosť stačí len jedna dávka namiesto dvoch. Firma chce tento rok na trh dodať miliardu očkovacích látok za 10 miliárd dolárov. Johnson & Johnson za dvanásť mesiacov vzrástol na trhoch len o 7,7 percenta.

AstraZeneca vyvinula svoju vakcínu v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Ich očkovacia látka má svoje výhody i nevýhody. Je ľahko skladovateľná, ale nemá takú vysokú účinnosť ako napríklad Comirnaty od Pfizeru a vo vyšších vekových skupinách jej chýbajú klinické testy. Tržby z predaja vakcín od AstraZeneca experti odhadujú na približne dve miliardy eur tento rok a tri miliardy na budúci rok. Spoločnosť sa zaviazala dodávať vakcíny za náklady na výrobu a účtuje si od štyroch do desiatich dolárov za dve dávky.

Príjmy ruských a čínskych výrobcov vakcín sa dajú len ťažko odhadnúť. Zatiaľ nie je jasné, koľko ruskej očkovacej látky Sputnik V sa tento rok podarí dodať. Ruský investičný fond (RDIF), ktorý vývoj vakcíny financoval, uviedol, že s rôznymi výrobcami uzatvorili zmluvy na výrobu 1,4 miliardy dávok. Cena sa pohybuje medzi desiatimi až dvadsiatimi dolármi za dve dávky, v Rusku je podávaná bezplatne. (Slovenský premiér Igor Matovič počas tlačovky na košickom letisku uviedol, že Rusi vakcínu ponúkajú za jednotnú cenu 19,95 dolára za dve dávky, teda 16,8 eura).

Sputnik V si objednala popri päťdesiatich ďalších krajinách aj slovenská vláda, i keď tento počin predsedu vlády vzbudil spory v jeho kabinete, pretože premiér rokoval s Rusmi bez toho, aby o veci vedel rezort diplomacie či ostatní členovia koalície.

Sputnik V je jedinou zo spomínaných vakcín, ktorá zatiaľ nemá registráciu Európskej liekovej agentúry (EMA), aj keď už požiadala o začatie jej predbežného skúmania (rolling review).

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.