Ministerstvo financií začiatkom marca zverejnilo presnú sumu, ktorú štát vlani vynaložil na celoplošné testovanie obyvateľstva antigénovými testami. Celkové náklady sú však podľa saskárov niekoľkonásobne vyššie.

Podľa denne aktualizovaných dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo na Slovensku doposiaľ vykonaných 15,8 milióna antigénových (AG) testov na zistenie ochorenia COVID-19. To sú pri 5,5 miliónovej populácii tri testy na osobu. Pozitívnych pritom bolo len 1,9 percenta testovaných. Len pre porovnanie: v prípade oveľa presnejších PCR testov je pozitívnych približne 15 percent vzoriek.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) opakovane označil vlaňajšie plošné testovanie AG testami za „atómovú zbraň“ na covid, ale počty nakazených ani po opakovanej akcii v januári neklesli. Naopak, Slovensko sa dostalo do najhoršej situácie od začiatku pandémie a plošné testovanie sa pridalo na zoznam tém, na ktorých sa členovia vládnej koalície nezhodnú.

Po januárovom plošnom testovaní, premenovanom predsedom vlády na skríning, sa strana SaS jasne vyjadrila, že ďalšie takéto akcie už na vláde nepodporí a pridala sa aj strana Za ľudí.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.