Minulotýždňový krvavý útok v švédskom mestečku Vetlanda nie je podľa švédskeho premiéra Stefana Löfvena dôsledkom imigrácie. Löfven súvislosť medzi prisťahovalectvom a zvýšenou kriminalitou dlhodobo popiera.

Švédsko minulý týždeň zaznamenalo ďalší útok, pri ktorom sa skloňuje teroristický motív. Tentokrát v 13-tisícovom mestečku Vetlanda ležiacom na juhu Švédska. Hoci sa o ňom v našich končinách informovalo striedmejšie, bilancia bola pomerne vážna. Pri napadnutí nožom utrpelo zranenia až sedem osôb, pričom tri z nich boli v ohrození života.

Privolané policajné zložky páchateľa postrelili do nohy, po čom nasledoval prevoz do nemocnice. Muži zákona na tlačovej konferencii potvrdili, že previnilcom bol 22-ročný Afganec, ktorý prišiel do Švédska v roku 2018 a býval priamo vo Vetlande. Informovala o tom BBC s odvolaním na miestne médiá.

Prisťahovalec nebol pre políciu neznámou firmou, no v minulosti sa dopustil len menej závažných trestných činov, napríklad užívania malého množstva marihuany. Jeho susedia uviedli, že komunikácia s ním bola ťažká, nakoľko švédčinu ovládal slabo a ešte horšie na tom bol s angličtinou.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.