Predseda vlády Igor Matovič uviedol, že dovoz ruskej vakcíny bol zásadný krok, ktorý umožní preočkovananie takmer pol milióna ľudí navyše. Svojím vyhlásením reagoval na závery nedeľného prieskumu a posťažoval sa, že proti tejto časti populácie vedie „kaviareň“ kampaň a tituluje ich ako „dezolátov“.

Denník Štandard priniesol na začiatku druhej polovice februára ako jeden z prvých na Slovensku prieskum obľúbenosti jednotlivých proticovidových očkovacích látok. Ruskú vakcínu Sputnik V by si podľa neho zvolilo 16,7 percenta opýtaných.

Nové západné mRNA vakcíny firiem Pfizer/BioNTech a Moderna by naopak uprednostnilo 13,3 percenta respondentov a látke AstraZeneca dôverovalo 5,3 percenta opýtaných.

Anketa prebiehala v dobe, kedy sa o objemnom nákupe Sputniku V u nás ešte nevedelo a krátko pred tým, ako Európska lieková agentúra (EMA) prijala žiadosť o schválenie vakcíny od ďalšieho veľkého farmaceutického hráča, americkej spoločnosti Johnson & Johnson.

Pfizer a Sputnik stále dominujú

Výsledky cez víkend publikovaného prieskumu spoločnosti Focus, hoci vychádzal z odlišnej metodiky a ponúkal aj viac možností, ukázali, že nálady v spoločnosti sa výrazne nezmenili.

Focus zistil, že vakcína od Pfizer/BioNTech je prijateľná pre 55 percent opýtaných a Sputnik V pre 53 percent respondentov. Americkou vakcínou Moderna by sa dalo zaočkovať podľa prieskumu 46,9 percenta ľudí, vakcínou od AstraZenecy zas 42,6 percenta opýtaných, Johnson & Johnson by využilo 33 percent ľudí, 30 percent zase americkú vakcínu Novavax a Sinopharm 27 percent.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že v rámci celej populácie by sa dalo len vakcínou Sputnik V očkovať 10,8 percenta ľudí, čo je približne 475-tisíc osôb a že asi 999-tisíc ľudí, teda 22,5 percenta, by si vybralo len inú vakcínu ako Sputnik V.

Matovič: Bol to game changer

Práve na tento poznatok z prieskumu reagoval aj premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorého medzičasom ohlásený nákup Sputniku V spustil vážnu koaličnú krízu. Proti premiérovi sa postavili strany Za ľudí a SaS, pričom kritika zaznela aj z radov OĽaNO.

„Už z 2 týždne starého prieskumu Focusu, ktorý dnes zverejnili, vychádza, že 475-tisíc ľudí na Slovensku sa dá zaočkovať len Sputnikom, ups. To znamená, že doviesť Sputnik na Slovensko bol takzvaný game changer – zásadný krok, ktorý zabezpečí, aby sa dalo zaočkovať cca pol milióna ľudí navyše, ktorí by to inak neurobili. Čo výrazným spôsobom zvýši zaočkovanosť a umožní dosiahnuť kolektívnu imunitu, bez ktorej by sme roky v rúškach chodili,“ napísal politik, tradične na Facebooku.

Matovič sa opäť zastal šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Nechal sa pritom počuť, že by bol zvedavý, ako by rovnaký prieskum dopadol v súčasnosti, „po týždni priam hysterického boja, kedy z obyčajnej vakcíny neváhali urobiť hybridnú geopolitickú zbraň“.

„Niekedy stačí len počúvať ľudí a riadiť sa sedliackym rozumom. Kaviareň sa rozhodla proti ľuďom odmietajúcim očkovanie viesť ‚očkovaciu kampaň‘ urážaním – vraj sú to dezoláti a podobne. Ja som sa rozhodol tým ľuďom priviesť na Slovensko vakcínu, ktorej dokážu dôverovať a pre ktorú sa môžu slobodne rozhodnúť,“ pokračoval premiér.

Od kolegov vraj len útoky a vulgárnosť…

V inom príspevku, ktorý zverejnil krátko na to, sa zase pochválil bilanciou za uplynulých sedem dní. „Výsledky za tento týždeň. Moje: v pondelok 2 milióny Sputnik V, v stredu 100-tisíc Pfizer/BioNTech, v nedeľu 15-tisíc AstraZeneca = navyše vakcíny pre viac ako milión ľudí. Kolegove: celý týždeň len vulgárne nadávky, klamstvá, útoky, ohovárania a intrigy,“ uviedol, pričom očividne narážal na ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Rovnako pridal poznámku „pre ľudí vôbec nič“, čím očividne cielil na stranu Za ľudí Veroniky Remišovej.

Pripomeňme, že obaja aktéri a ich politické subjekty už otvorene volajú po rekonštrukcii vlády, pričom zdôrazňujú potrebu výmeny aj na premiérskom poste. Šéf liberálov v televízii TA3 priznal, že za zatvorenými dverami na rokovaní kabinetu povedal predsedovi vlády, čo si o ňom myslí. Povestnou poslednou kvapkou bolo Matovičove obvinenie, že Sulík je spoluzodpovedný za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

V relácii takisto zopakoval, že podľa neho premiér svoju funkciu nezvláda. „Matovič by nemal byť na pozícii premiéra, túto pozíciu zjavne nezvláda. Pozrite si jeho prejavy, množstvo verbálnych útokov, vyjadrení. Krajina sa neriadi cez Facebook. Rozoštval proti sebe všetkých,“ skonštatoval Sulík.

„Nenávisť, ktorá sa spustila po nákupe Sputnika, ma samého prekvapila. Čakal som, že bude z toho humbug, ale že super správu pre Slovensko niekto využije ako zámienku na povalenie vlastnej vlády, to som ani len netušil. Až som nadobudol dojem, že niekomu som prekazil plán – čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre neho,“ uzavrel svoj status Matovič.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.