Po predĺžení núdzového stavu o ďalších 45 dní sa odborná, ale aj laická verejnosť na Slovensku začala znova intenzívne zaoberať otázkou, či je jeho predlžovanie v súlade s ústavným zákonom. Ani ústavní právnici však nemajú na vec rovnaký názor. Svoj pohľad na problematiku poskytol pre Štandard aj predseda Súdnej rady SR a profesor občianskeho a európskeho práva Ján Mazák.

Núdzový stav zavedený na začiatku októbra sa mal skončiť 14. novembra, ale kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) rozhodol o jeho predĺžení o ďalších 45 dní, teda až do konca roka. Samotná ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pritom vopred avizovala, že ak je potrebné predĺžiť núdzový stav, tak je za to, aby došlo k zmene ústavného zákona (č. 227/2002 Z. z.) takým spôsobom, aby reflektoval aktuálnu situáciu.

Zmena ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, ktorú navrhovala šéfka rezortu justície, by si však vyžadovala schválenie v parlamente, a teda aj viac času, ktorý vláda nemala.

V ústavnom zákone upravujúcom možnosti zavedenia núdzového stavu je jasne uvedené, že „núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní“.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.