Pomoc zo strany štátu, ktorý v očkovaní vlastných obyvateľov postupuje pomaly, budí rozpaky. Európe sa vypomstila prílišná opatrnosť a neochota riskovať v minulom roku, no neznamená to, že dnes má riskovať zdravie ľudí. O ruskej vakcíne vieme na Slovensku málo a nemala by byť prioritou.

Hlavnou témou debaty uprostred pandémie sa v minulom týždni stali ruské vakcíny Sputnik V. V určitom zmysle to možno označiť zo strany Igora Matoviča za majstrovské dielo marketingu, hoci ťažko odhadnúť, či to bolo jeho úmyslom. Vakcíny dovezené z Ruska totiž neriešia aktuálny problém. Ich účinok sa prejaví o dlhé týždne či mesiace, akútnu krízu v nemocniciach však máme práve teraz. Verejná diskusia sa posunula k problému, ktorý je síce reálny, no nie je úplne naliehavý.

Ak je správna predikcia analytika Ivana Bošňáka, kým sa ruské vakcíny dostanú do hry, najväčší problém bude za nami. Napriek tomu rolu vakcín nemožno podceňovať. Hoci nie sú riešením aktuálnej vlny pandémie, dostatočná preočkovanosť populácie je zrejme jedinou cestou, ako sa vrátiť k normálnemu fungovaniu spoločnosti.

Lekár, lieč sám seba

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.