Pravidelný týždenný prehľad diania v Ríme, výber komentárov a analýz vatikanistov pripravuje každú nedeľu Bohuš Petrík. Dnes je hlavnou témou historicky prvá návšteva pápeža v Iraku.

Rímsky biskup je v Iraku – historickej Mezopotámii – po prvý raz v dejinách a je to primárna téma vatikanistov i mnohých svetových médií. Za nebezpečnú ju v nedávnom rozhovore označil emeritný pápež Benedikt XVI. pre zlú bezpečnostnú i pandemickú situáciu. Pontifik však prichádza ukázať, že kresťanstvo má svoje miesto v regióne. V Ríme sa medzitým kajal novinár za to, že povedal, že František nie je Peter, ale len Bergoglio. Aj rozruch v nemeckej cirkvi stále pokračuje. Udalostí je veľa, môžeme začať.

„Aj v Iraku si katolícka cirkev želá byť priateľom všetkých a prostredníctvom dialógu konštruktívne spolupracovať s ostatnými náboženstvami pre pokoj. Starodávna prítomnosť kresťanov na tejto pôde a ich prínos pre život v krajine tvoria bohaté dedičstvo, ktoré chce pokračovať v službe všetkým. Ich účasť na verejnom živote ako občanov, ktorí majú plné práva, slobodu a zodpovednosť, bude svedčiť o tom, že zdravý náboženský, etnický a kultúrny pluralizmus môže prispieť k prosperite a harmónii krajiny.“ Takto pápež František v úvodnom prejave upozornil na hlavný dôvod svojej návštevy: primäť kresťanov, aby sa vrátili z emigrácie do Iraku, a povzbudiť štátnych predstaviteľov, aby si ctili ich prínos. Zároveň sa zastal menšiny jezídov, odsúdil násilie a vystríhal pred korupciou.

Míľnikom bolo tiež stretnutie s tamojším duchovným lídrom, veľkým ajatolláhom Alím al-Sistáním. Tým sa podľa arabistu Gillesa Kepela otvoril dialóg medzi Svätou stolicou a šiítmi minimálne na takej úrovni, aký sa momentálne vedie so sunnitmi. Táto vetva islamu má totiž viacero prvkov spoločných s kresťanstvom a svojou štruktúrou je blízka katolíckej cirkvi.

https://dennikstandard.sk/41020/siitsky-islam-chce-chranit-krestanov-papezova-cesta-do-iraku-ma-velky-vyznam-hovori-gilles-kepel/

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.