Nemali by sme ignorovať jej socialistické, anarchistické a komunistické korene. Dve nové knihy o hnutí antifa približuje právny historik Michal Malatinský. 

Počas Trumpovho pôsobenia v úrade prezidenta USA sa hnutie antifa, pôvodne európsky fenomén, dostalo opakovane aj do titulkov slovenských médií, najmä v spojitosti s jej avizovaným, avšak nakoniec nerealizovaným, úradným označením za teroristickú organizáciu. Nie vždy je však jasné, čo antifa vlastne je. V USA nedávno vyšli dve knihy, ktoré sa na túto otázku snažia poskytnúť odpoveď. 

Prvú z nich s názvom Antifa: Antifašistická príručka napísal americký historik Mark Bray, ktorý pôsobí na Rutgers University v New Jersey. Autor neskrýva svoje sympatie voči antife a dúfa, že jeho kniha bude inšpirovať ďalších ľudí, aby sa k antifašistickému boju pripojili. 

Kniha opisuje ideológiu antify, východiská jej aktivizmu a históriu, na ktorú sa snaží nadväzovať. Vyšla v roku 2017, takže ešte nepokrýva väčšinu udalostí v rokoch Trumpovho vládnutia. Okrem literatúry autor čerpal aj z rozhovorov s desiatkami aktivistov antify z Európy a Severnej Ameriky.

Donald Trump sa rozpráva s voličmi po televíznej diskusii, ktorú vysielala televízia NBC News v Miami v noci na 16. októbra 2020. Trump povedal, že slovne odsudzuje belošský rasizmus i hnutie Antifa.  Foto: TASR/AP

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.