Vplyvný podnikateľ a bývalá vysokopostavená sudkyňa by sa mali dostať po niečo vyše štyroch mesiacoch na slobodu. Súdne rozhodnutie o ich prepustení však napadol prokurátor. Posledné slovo bude mať Najvyšší súd.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Buvala prepustil na slobodu vplyvného podnikateľa Zoroslava Kollára a bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú. O ich prepustení informoval spravodajský portál televízie Joj noviny.sk.

Kollára a Urbancovú zadržali v rámci akcie Víchrica. Vo väzbe sú od októbra 2020. Kollár je stíhaný pre zasahovanie do nezávislosti súdu, Urbancová pre korupčnú trestnú činnosť.

„Vzhľadom na doterajšiu, podľa názoru obhajoby, nezákonnú väzbu nášho klienta, považujeme toto rozhodnutie za spravodlivé a rešpektujúce nielen ustanovenia všeobecne záväzných právnych predpisov s právnou silou zákona, ale taktiež aj ustanovenie príslušných medzinárodných zmlúv, ktoré sú súčasťou právneho poriadku SR a majú pred zákonom prednosť, ak poskytujú väčší štandard ochrany a základných práv a slobôd,“ povedal Kollárov obhjaca Martin Berec.

Dodal, že toto rozhodnutie súdu vnímajú ako zastavenie pokračovania intenzívneho a nezákonného zásahu do základných práv ich klienta.

Advokát Urbancovej Peter Erdős ešte nemá doručené rozhodnutie, takže sa k tomu nevedel vyjadriť.

Prokurátor podá sťažnosť

Proti rozhodnutiu o prepustení mieni dozorujúci prokurátor podať sťažnosť.

„Vo vzťahu k uzneseniu sudcu pre prípravné konanie ŠTS Pezinok z 2. 3. 2021, ktoré bolo dozorujúcemu prokurátorovi doručené 4. 3. 2021, ktorým boli obvinené osoby Z.K. a J.U. prepustené z väzby, a ktorým bola nahradená ich väzba príslušnými inštitútmi podľa Trestného poriadku, mieni dozorujúci prokurátor podať v zákonnej lehote sťažnosť,“ povedala pre TV Markíza hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Znamená to, že konečné slovo o tom, či ich budú vyšetrovať za mrežami alebo na slobode, bude mať až Najvyšší súd.

Konkurzný mág

Zoroslav Kollár sa v 90. rokoch špecializoval na konkurzy a administratívno-násilné prebratia firiem. Zorganizovaná sieť firiem sa dokázala postarať o konkurz, ale aj bankrotujúcu firmu pre nového záujemcu vyčistiť a predať mu ju za dobrú cenu. Kollár mal veľké zručnosti v tom, ako sa cez pohľadávky a následné právne spory dostať k významným podnikom.

Kollár najviac zbohatol vďaka podielom v skupine HTC Holding, ktorá bola silná v strojárskom biznise. Veľkým úspechom v jeho podnikateľskej kariére je aj český výrobca traktorov Zetor či bytčiansky výrobca ložísk Kinex Bearings.

S Kollárom sa spája aj projekt novovybudovaného pretekárskeho okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni, v ktorom bol investorom.

Firmy previedol na rodinu

V posledných rokoch sa Kollár začal sťahovať do úzadia. Svoje firmy previedol na rodinných príslušníkov.

V čase, keď sa jeho meno začalo skloňovať v súvislosti s ovplyvňovaním súdov a verejnosť sa dozvedela o jeho kontaktoch na oligarchu Norberta Bödöra, previedol na svoju rodinu firmu Bergam, ktorou dlho zastrešoval najviac svojich aktivít.

V súčasnosti jeho meno figuruje v obchodnom registri iba pri jednom živom zázname. Sedí v dozornej rade firmy Simpex Brokers, ktorá je už od roku 1996 v likvidácii.

Aktivity s Bödörom

Kollár mal spolu s Norbertom Bödörom viacero podnikateľských aktivít. Spolu vlastnili pezinské vinárstvo a investovali aj do Slovakia Ringu, nákupného centra Styla či kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach.

Kollár vlastnil cez svoju firmu Bergam väčšinový podiel v trenčianskych kúpeľoch. Portál Aktuality upozornil, že v predstavenstve kúpeľov sedela aj Mária Krajmerová, manželka bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera.

„Do firmy ju doviedol pán Bödör. Ja som vtedy nevedel, kto je jej manžel. To som zistil, až keď dostala funkciu. Keď to celé prepuklo, tak som pánovi Bödörovi povedal, že to musíme vyriešiť, pretože ma zaťahujú do vzťahov, s ktorými ja nemám nič spoločné,” uviedol Kollár pre denník Sme.

Kollárova firma Bergam, ktorá bola väčšinovým akcionárom, si v trenčianskych kúpeľoch prikúpila ešte menšinový podiel od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Podľa denníka Sme získal Kollár podiel za podozrivo nízku cenu. Kým poisťovňa ešte v roku 2014 za svoj balík žiadala 3,8 milióna eur, Kollár ho v januári 2018 odkúpil za 451-tisíc.

Vplyv na súdoch

Sudca špecializovaného trestného súdu Ján Buvala uviedol, že v prostredí bratislavskej justičnej mafie pôsobili dve skupiny: jednu reprezentoval Marian Kočner, bývalý sudca Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka a bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Druhú skupinu predstavoval Zoroslav Kollár a exsudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár.

Podľa výpovede Sklenku, ktorý bol zadržaný počas akcie Búrka a ktorý spolupracuje s políciou, pracoval pre Kollára sudca Molnár. Ten mal v jeho mene obiehať ostatných sudcov a ponúkať im úplatky za to, aby rozhodovali v Kollárov prospech.

Sklenka povedal, že s Kollárom sa stretol pred šiestimi rokmi v jednej bratislavskej reštaurácii. Rozprávať sa mali o spore medzi Slovakia Ringom a Doprastavom, na ktorom Kollárovi záležalo. Ide o spor, kde ako žalobca vystupovala firma Slovakia Ring a na druhej strane stál Doprastav. Kollár bol finančným investorom Slovakia Ringu a do leta 2017 bol spolu s Norbertom Bödörom v dozornej rade Slovakia Ring Agency.

Molnár podľa polície požiadal Sklenku, aby rozhodol v prospech Slovakia Ringu a žalobe vyhovel. Sklenka pojednávanie začal, no mal problém rozhodnúť v prospech Kollára. Na stretnutí v reštaurácii sa mali Sklenka s Kollárom a Molnárom dohodnúť na ďalšom postupe tak, aby sa rozhodlo v prospech Slovakia Ringu.

Kollár sa spomína aj v prípade sporu s ministerstvom vnútra, na ktoré podal žalobu na ochranu osobnosti. Podľa polície aj v tomto prípade Molnár kontaktoval Sklenku, aby sudkyňa, ktorá mala prípad na starosti, rozhodla v prospech Kollára. Tá však povedala, že v Kollárov prospech nerozhodne, nech tak urobí Molnár na krajskom súde.

Molnár a Sklenka sa mali stretnúť aj na prelome rokov 2017 a 2018 na jednom parkovisku, kde mal Molnár Sklenkovi odovzdať úplatok 10-tisíc eur za to, aby rozhodol v istom konkurznom konaní v prospech Kollára.

Kočnerova Threema

Bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová sa spomína v šifrovanej aplikácii Threema. Sudca Vladimír Sklenka mal preposielať informácie od nej mafiánovi Marianovi Kočnerovi.

Urbancová mala podľa Threemy vynášať, čo sa deje na Najvyššom súde.

Niektorí sudcovia následne podpredsedníčku vyzvali, aby sa „bezodkladne vzdala funkcie“. Zo správ z Threemy podľa nich vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a sudkyne v rozhodovacej činnosti.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.