Vplyvný podnikateľ a bývalá vysokopostavená sudkyňa by sa mali dostať po niečo vyše štyroch mesiacoch na slobodu. Súdne rozhodnutie o ich prepustení však napadol prokurátor. Posledné slovo bude mať Najvyšší súd.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Buvala prepustil na slobodu vplyvného podnikateľa Zoroslava Kollára a bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú. O ich prepustení informoval spravodajský portál televízie Joj noviny.sk.

Kollára a Urbancovú zadržali v rámci akcie Víchrica. Vo väzbe sú od októbra 2020. Kollár je stíhaný pre zasahovanie do nezávislosti súdu, Urbancová pre korupčnú trestnú činnosť.

„Vzhľadom na doterajšiu, podľa názoru obhajoby, nezákonnú väzbu nášho klienta, považujeme toto rozhodnutie za spravodlivé a rešpektujúce nielen ustanovenia všeobecne záväzných právnych predpisov s právnou silou zákona, ale taktiež aj ustanovenie príslušných medzinárodných zmlúv, ktoré sú súčasťou právneho poriadku SR a majú pred zákonom prednosť, ak poskytujú väčší štandard ochrany a základných práv a slobôd,“ povedal Kollárov obhjaca Martin Berec.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.