Rozhovor s dátovým analytikom Ivanom Bošňákom z iniciatívy Dáta bez pátosu o viacerých dobrých trendoch a pokojnejšej jari pred nami.

Hoci sme v marcových dňoch viackrát prekročili hranicu 100 mŕtvych za deň, pri hlbšom pohľade sa za niektorými číslami skrývajú pozitívne trendy. Rozprávali sme sa o nich s dátovým analytikom Ivanom Bošňákom z iniciatívy Dáta bez pátosu.

Tento rozhovor vzniká najmä kvôli tomu, že máte pre nás dobré správy. Hovoríte, že sa dokonca blíži koniec vlny. Tak nás potešte, najskôr ale zhodnoťme náš stav, kde sme.

Vo svetle toho, čím sme si prešli za posledný štvrťrok, áno, čaká nás zlepšenie. Ale najskôr to zhodnotenie stavu. V priemeroch infikovaných sme sa nedostali pod 2 000 a veľmi rýchlo sme vystrelili nahor. Už tri mesiace máme veľmi vysoké čísla aj z toho mála PCR testov, ktoré robíme. Za 90 dní sme boli schopní identifikovať 200-tisíc nakazených, čo predstavuje dve tretiny z celkového počtu PCR testov. Všetky v tom čase nám podobné štáty ako Dánsko, Nemecko či Holandsko boli medzi 6. až 10. decembrom na rovnakých číslach ako my, ale lockdownami dostali potom počty infikovaných nižšie. Počuli sme, že väčšinou v januári a februári prevládal pri sekvenovaní infekčnejší britský variant, čo nie je dobrá správa pre množstvo infikovaných a následky pre štát. Rástli sme v čase, keď ostatné štáty klesali.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.