AKTUALIZOVANÉ Ak minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že je OĽaNO ochotné ísť po koaličných nezhodách aj do menšinovej vlády, tak je podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej ochotný vládnuť s fašistami. Naď je pritom politikom, ktorý bol v časoch pôsobenia Remišovej v OĽaNO vnímaný ako jej človek.

V rozhovore s Braňom Závodským v Rádiu Expres Remišová (Za ľudí) uviedla, že si nevie predstaviť ďalšie pokračovanie vlády „bez nejakej zmeny“. Aké má jej strana pre tieto zmeny podmienky, však nespresnila. Predčasné voľby označila za najhoršiu možnosť riešenia koaličných sporov.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie reagovala aj na slová šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa, ktorý uviedol, že OĽaNO je ochotné ísť v prípade nutnosti aj do menšinovej vlády, ak by došlo k tomu, že Za ľudí a SaS po výzvach na rekonštrukciu vlády nakoniec z koalície odídu.

„Je to pre mňa najväčšie sklamanie. Nejde im o nič iné len o moc,“ povedala Remišová v Rádiu Expres na adresu OĽaNO. Ak je hnutie premiéra Igora Matoviča ochotné ísť do menšinovej vlády, je podľa vicepremiérky pripravené vládnuť s fašistami.

Naďova reakcia

Na tvrdé slová Remišovej Naď reagoval takmer okamžite, ako už býva v tejto vládnej koalícii zvykom, na Facebooku. Podobne ako jeho stranícky šéf a premiér aj Naď obvinil zo snahy rozbiť vládu SaS a jej lídra Richarda Sulíka. Nezabudol pritom pripomenúť, že jedna vláda už kvôli Sulíkovi padla, keď na jej čele stála Iveta Radičová.

„My sme pripravení napĺňať programové vyhlásenie v súčasnej koalícii. Veľmi radi. V konečnom dôsledku sa nám to aj veľmi dobre darí a veľa vecí sa nám podarilo už aj naplniť. Možno aj viac, akoby som očakával za rok. Akurát sa nám rozhodol predseda SaS rozbiť ďalšiu vládu, ktorej sa stal súčasťou a na moje obrovské prekvapenie mu na túto hru skočili aj niektorí ďalší jedinci v koalícii. Teraz to Sulík hádže celé v zákulisí na Veroniku, že to celé chce rozbiť ona…,“ píše Naď.

Minister obrany si pritom kladie otázku, čo iné ako menšinová vláda zostáva, keď sa dvaja najmenší koaliční partneri rozhodnú, že chcú silou mocou odísť. „Predčasné voľby nedopustíme. Ale čo to má spoločné s podporou fašistov v parlamente pre zodpovednú vládu, ktorá ostane zodpovedne plniť svoj program a sľub voličom? To jednoducho nie je pravda,“ tvrdí Naď.

Podľa ministra obrany OĽaNO verí, že i keď sa situácia dostane do hnutím neželanej podoby menšinovej vlády, tak všetci poslanci doterajšej vládnej koalície budú v parlamente podporovať vládne riešenia. „Presne tak, ako to sľúbili pred voľbami. Mali by sa postaviť Za ľudí a nie za oligarchov a mafiánov. A na to nepotrebujeme ani fašistov a ani HlasoSmer,“ uzatvára Naď.

Spory o Sputnik V

Spory vo vládnej koalícii vygradovali tento týždeň, keď premiér bez vedomia koaličných partnerov či ministra zahraničných vecí s veľkou pompou privítal na letisku v Košiciach zásielku ruských vakcín Sputnik V.

Spôsob, akým Matovič „tajne“ dohodol s Rusmi dodávku 2 miliónov týchto očkovacích látok a následná výnimka ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na ich použitie bez registrácie, rozhnevali Richarda Sulíka aj Veroniku Remišovú. Obaja požadovali, aby boli ruské vakcíny na Slovensku použité až po riadnej registrácii príslušnými úradmi. Matovič to označil za snahu o vytĺkanie politického kapitálu a obvinil koaličných partnerov zo snahy zabrániť záchrane ľudských životov.

Spory o Sputnik V sú však len vrcholom ľadovca nezhôd, ktoré sa za rok vládnutia nakopili najmä medzi premiérom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Ten si od Matoviča vypočul obvinenia zo zodpovednosti zo smrti tisícok ľudí. Začiatkom marca už Sulík útoky nevydržal bez odozvy a vyzval na rekonštrukciu vlády so slovami, že takto to už ďalej nejde.

Keď sa vzťahy kazia

Pripomeňme, že Jaroslav Naď prišiel do OĽaNO ako tieňový minister obrany z tretieho sektora na konci novembra 2018. Krátko nato sa objavil na tlačovom brífingu strany, kde hovoril predovšetkým o potrebe zlepšiť obranyschopnosť Slovenska. Po jeho boku vtedy stále aj Veronika Remišová.

„Naším cieľom je do politiky doviesť čestných a schopných ľudí s dobrými riešeniami pre Slovensko. Jaroslav Naď do hĺbky pozná problémy v slovenskej armáde, má skúsenosti v riadiacich pozíciách a má pripravené konkrétne riešenia, ktoré by upadajúci stav slovenskej armády dokázali zastaviť,“ uviedla vtedajšia predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajných ľudí na jeho adresu.

Bez sebareflexie to nepôjde

Remišová si však dnes už nevie predstaviť ďalšie pokračovanie vládnej koalície bez sebareflexie. V atmosfére permanentných konfliktov a napätia sa podľa nej fungovať nedá. Rovnako ako OĽaNO však odmieta predčasné voľby.

„Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy, preto žiadame sebareflexiu vládnej koalície. O jej konkrétnej podobe hovoríme s našimi partnermi. Iba tak je šanca, že príde k zmenám,“ uviedla vicepremiérka.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.