Ruská spoločnosť sa spamätáva zo šokujúceho prípadu domáceho násilia – umučenia mladej študentky. Hoci ide o vyše rok starý prípad, rany otvárajú nové zverejnené zistenia. Podľa nich totiž tamojšia polícia neprišla na miesto incidentu ani po prinajmenšom siedmich telefonátoch šokovaných susedov žijúcich v paneláku, v ktorom sa dlhé desiatky minút ozýval vzlyk obete.

Domáce a partnerské násilie je v Rusku jedným z najzávažnejších spoločenských problémov. A žiaľ, častokrát aj veľmi podceňovaným. O tom, aké tragické osobné príbehy môžu vo svetle tohto fenoménu vzniknúť, svedčí aj skon 23-ročnej študentky Kuzbassovej štátnej technickej univerzity Very Pechtelevovej.

Tú niekoľko hodín mučil, bil, rezal a nakoniec uškrtil káblom od žehličky jej expartner Vladislav Kanjus po tom, ako si po rozchode s ním prišla do bytu vziať svoje osobné veci. S úmyslom zavraždiť Veru sa predtým priznal svojmu bratovi. Incident sa odohral ešte minulý rok v januári v meste Kamerov.

Na jej tele neostalo nedotknuté nič

Do tohto momentu by šlo o situáciu, ktorá sa zásadným spôsobom nevymyká stovkám podobných tragédií, no do inej polohy ju vnášajú informácie zverejnené Alenou Popovovou, spoluzakladateľkou organizácie pre obete domáceho násilia s názvom Nie si sama. Aktivistka ich získala zo spisu, ktorý jej posunula sestra obete.

Kanjus v zmysle informácií z neho spôsobil Vere celkom 56 poranení. Na jej tele vyšetrovatelia objavili množstvo podliatín, rezných rán, zlomený nos a dokonca aj roztrieštenú lebku. „Nenechal ani jedno miesto na tele dievčaťa nedotknuté,“ uviedla Popovová.

Fatálne zlyhanie kompetentných

Najzávažnejším aspektom tragédie je však to, že sa vôbec nemusela stať. Susedia, ktorí počuli krik obete počas niekoľkých hodín, volali na políciu minimálne sedemkrát. Keď sa nárek už nedal vydržať, svojpomocne vyrazili vchodové dvere do bytu, no Pechtelevovej už nebolo pomoci.

Policajtom za zanedbanie svojej povinnosti hrozí pokuta 120-tisíc rubľov (vyše 1 350 eur), verejnoprospešné práce alebo tri mesiace odňatia slobody. „Policajti budú čeliť prísnej disciplinárnej zodpovednosti,“ uviedol hovorca ruského ministerstva vnútra. Problém má konkrétne major Michail Balašov a kapitán Dmitrij Taricyn.

„Tento postoj k domácemu násiliu sa v Rusku stal normou. Štát nepovažuje domáce násilie za zločin, ale za tradíciu ruskej rodiny, do ktorej by nemal zasahovať. Štát len čaká, kedy sa objaví ďalšie telo,“ uviedla rozhorčená ľudskoprávna aktivistka.

Zle vyhodnotený skutok?

Kanjusovi hrozí za vraždu šesť až pätnásť rokov za mrežami. Popovovej sa však nepáči, že páchateľ je stíhaný len za vraždu, a nie za úkladnú vraždu, za ktorú môže súd uložiť až doživotný trest. „Obžaloba neuvádza, že Kanjus Veru niekoľko hodín bil a umučil ju k smrti,“ uviedla Popovová s tým, že táto skutočnosť môže viesť k miernejšiemu trestu.

Verina matka Oksana Pechtelevová uviedla v televíznom rozhovore, že prokurátor sa ťažšiemu obvineniu bráni. „Keď úradníci podali prípad na súd, zhrnuli vraždu relatívne nevinne. Opakovane udretá a štyrikrát škrtená. A to bolo všetko. Mučenie sa tam vôbec neobjavilo,“ opísala.

Občania žiadajú prísnejší trest

Príbuzní obete sa však s trestom nezmierili a vytvorili online petíciu, v ktorej žiadajú prekvalifikovanie obvinenia na vážnejší skutok. Tú v čase písania článku podpísalo takmer 130-tisíc ľudí. Želaný výsledok zatiaľ nepriniesla, lebo prokurátor ju ignoroval.

Portál iDnes, ktorý o kauze v našom mediálnom prostredí napísal ako prvý, pripomenul, že príspevok Popovovej na sociálnych sieťach vyvolal rozsiahle pobúrenie. Jej posolstvo zdieľalo na Facebooku viac ako päťtisíc ľudí. Pod príspevkom sa tiež objavili viac ako štyri tisícky komentárov. Drvivá väčšina z nich bola rozhorčená a používatelia žiadali čo najtvrdší trest.

Kanjusova kauza sa dostala pred súd prvýkrát vlani v novembri. Súdne konanie však prerušili pre chorobu obžalovaného alebo svedkov. Proces s policajtmi, ktorí na volanie o pomoc nezareagovali, sa začal tento rok 26. februára.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.