Vo Washingtone nastupuje tá istá garnitúra, ktorá Spojeným štátom prehrala 21. storočie. Európa dávno nezažila vojnu, trpí politickou krízou elít a navždy stratila Rusko. Moskva sa medzitým musí preorientovať na Čínu tak, aby sa nestala jej príveskom. Ale ruský národ neuspeje, ak mu elity neposkytnú ideu na ďalšie storočie a pripravia ho o vonkajšieho nepriateľa. To je svet podľa Karaganova.

Sergej Karaganov, dekan Fakulty svetovej politiky a ekonómie na Vyššej škole ekonomiky v Moskve, nedávno poskytol rozhovor pre ruský odborný týždenník Expert. Je to zaujímavý a pre pochopenie vývoja Ruska dôležitý text, ktorý ukazuje, ako mienkotvorná časť ruskej elity zmýšľa o Západe, vojnách aj domácej spoločnosti.

Krátke predstavenie: Sergej Alexandrovič Karaganov je ruský politológ a ekonóm, bývalý blízky spolupracovník Jevgenija Primakovova a tiež bývalý poradca ruských prezidentov Borisa Jeľcina a Vladimira Putina. Je autorom takzvanej Karaganovovej doktríny, podľa ktorej by malo Rusko vystupovať ako ochranca práv ruskej menšiny v susedných štátoch s cieľom zvyšovania svojho vplyvu v nich.

Karaganov má prirodzene aj svojich kritikov, ktorí mu vyčítajú, že pri presadzovaní úzkeho spojenectva s Čínou podceňuje riziko, že sa Rusko stane príveskom silnejšieho spojenca. V roku 2005 ho časopisy Prospect a Foreign Policy zaradili ako jediného človeka z bývalého Sovietskeho zväzu do zoznamu sto najvýznamnejších svetových mysliteľov.

Sergej Karaganov v roku 2015. Foto: Wikipédia

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.