Vyjadrenia a facebookové statusy, ktorými premiér Igor Matovič komunikuje s verejnosťou najčastejšie, sa už, zdá sa, nezaobídu bez útokov na členov koalície, ktorí s niektorými postupmi predsedu vlády nesúhlasia. Tentokrát Matovič na atak využil nemecký nákup antigénových testov, ale už nepovedal, že Nemci idú AG testy používať inak, ako sme to robili na Slovensku.

Na to, že antigénové (AG) testy sú na Slovensku používané nesprávne a vyvolávajú často falošný pocit neinfekčnosti u ľudí, ktorí môžu byť nositeľmi covidu, upozorňujú odborníci dlhodobo. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) je však presvedčený, že práve plošné testovania či skríningy AG testami boli tou správnou „atómovou zbraňou“ na COVID-19 a pripomína to pri každej možnej príležitosti.

Správa o tom, že Nemecko objednalo miliardu rýchlotestov sa premiérovi mimoriadne hodí do jeho naratívu o atómovej bombe na covid v podobe AG testov. Po štvrtkovom schválení objednávky nemeckou vládou tak Matovič neváhal a využil príležitosť, aby si kopol do koaličných partnerov, ktorí mu už v januári oznámili, že plošné testovanie obyvateľstva podporili naposledy.

„Nemecko objednalo 1 miliardu antigénových testov na každotýždenné testovanie všetkých obyvateľov. Držím palce, aby nemali vysokopostavených politikov, ktorí boj voči testovaniu budú zneužívať na získavanie osobnej popularity bez ohľadu na zdravie a životy ľudí,“ napísal Matovič na Facebooku.

Premiér síce v tejto súvislosti povedal „A“, ale už akosi pozabudol povedať aj „B“, a to, že Nemecko síce objednalo miliardu antigénových testov, ale 200 miliónov z nich je určených na samotestovanie a zvyšných 800 miliónov sú rýchlotesty, ktoré majú zabezpečiť otváranie života v spolkovej republike.

Nemecký plán uvoľňovania

Nemci AG testy objednali preto, aby mohli začať s plánom rozvoľňovania ekonomiky, ktorý je už na rozdiel od Slovenska jasne daný.

Podľa 5-bodovej škály sa majú rozvoľňovať opatrenia v spolkových krajinách alebo na celonárodnej úrovni. Každý krok potrvá 14 dní, ak budú regionálne ukazovatele pandémie stabilizované alebo budú klesať. Ak dôjde k opätovnému nárastu incidencie prípadov covidu nad 100 na 100-tisíc obyvateľov, tak sa spustí pohotovostná brzda, ktorá opäť vráti daný región do súčasného lockdownu. Od 8. marca bude pre každého obyvateľa Nemecka aspoň raz do týždňa dostupný AG test.

Prvý krok: Znovu sa otvoria niektoré školské triedy (podľa uváženia jednotlivých spolkových krajín), ​​škôlky a kaderníctva. Tento krok už má Nemecko za sebou od pondelka 1. marca.

Druhý krok, počnúc 8. marcom: Kníhkupectvá a kvetinárstva sa môžu znovu otvárať s podmienkou jedného zákazníka na 10 metrov štvorcových. Opätovne sa môžu otvárať aj kontaktné profesie, ako napríklad masérske praktiky, s negatívnym výsledkom testu.

Tretí krok, počnúc najskôr 8. marcom: Ak bude zaznamenaných menej ako 50 pozitívnych prípadov covidu na 100-tisíc obyvateľov, budú sa môcť znovu otvoriť verejné priestory, ako sú múzeá, zoologické záhrady a podobne, ako aj maloobchodné podniky s obmedzením 1 zákazníka na 10 metrov štvorcových predajnej plochy. Bezkontaktné outdoorové športy bude môcť v tejto fáze hrať až 10 ľudí.

Ak bude miera výskytu ochorenia COVID-19 v Nemecku medzi 50 až 100 prípadmi na 100-tisíc obyvateľov, tak sa otvorí aj prístup do priestorov, ako sú múzeá a maloobchody, bude prebiehať na základe predbežnej rezervácie a v obchodoch bude vyžadovať minimálne 40 metrov štvorcových na zákazníka. Bezkontaktné outdoorové športy by v tomto prípade mohli hrať maximálne piati ľudia z najviac dvoch domácností.

Štvrtý krok, počnúc najskôr 22. marcom: Ak počet pozitívnych prípadov na 100-tisíc zostane nižší ako 50, môžu sa znova otvoriť vonkajšie priestory reštaurácií, divadlá, koncertné priestory, kiná a opery. Ľudia by potom mohli trénovať bezkontaktné športy v interiéroch a kontaktné športy vonku. Ak bude miera infekcie medzi 50 a 100, stolovanie vonku by bolo povolené iba na základe predbežnej rezervácie.

Piaty krok, počnúc najskôr 5. aprílom: Ak miera infekcie zostane pod 50, bude sa môcť zhromaždiť až 50 ľudí na vonkajšie rekreačné akcie a zrušia sa športové obmedzenia. Ak bude miera infekcie medzi 50 a 100, obchody by sa mohli znovu otvoriť s obmedzením minimálne 10 metrov štvorcových na zákazníka.

Práve na to, aby mohol vyššie uvedený 5-bodový plán fungovať potrebuje Nemecko až miliardu rýchlotestov, ktoré budú od budúceho týždňa pre ľudí dostupné v testovacích strediskách, u lekárov, ale aj zamestnávateľov.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.