Strhujúca osobná výpoveď austrálskeho kardinála o jeho pobyte vo väzení. Pell bol odsúdený na šesť rokov za sexuálne zneužívanie detí, súd ho neskôr oslobodil a vyhlásil za nevinného.

Vo väzeniach je veľa dobrého. Viem, že niekedy môže byť väzenie peklom na zemi. Ja som mal šťastie, že ma držali v bezpečí a chovali sa ku mne dobre. Zapôsobila na mňa profesionalita väzenských dozorcov, viera väzňov a existencia zmyslu pre morálku aj v týchto najtemnejších miestach.

Trinásť mesiacov som bol na samotke, desať v Melbournskej zaisťovacej väznici a tri vo väznici v Barwone. V Melbourne bola väzenskou uniformou zelená tepláková súprava, no v Barwone mi dali jasnočervené kardinálske farby. Bol som odsúdený v decembri 2018 z dávnych sexuálnych trestných činov spáchaných na deťoch, napriek mojej nevine a napriek nezrovnalostiam kauzy korunného prokurátora proti mne. ­Nakoniec (v apríli roku 2020) Najvyšší súd Austrálie jednomyseľným rozhodnutím moje odsúdenie zrušil. Medzitým som si začal odpykávať svoj šesťročný trest.

V Melbourne som býval na cele 11, v jednotke č. 8, na piatom podlaží. Moja cela bola sedem alebo osem metrov dlhá a asi dva metre široká, tak akurát na posteľ s pevným podstavcom, nepríliš hrubým matracom a dvoma prikrývkami. Na ľavej strane boli nízke police s varnou kanvicou, televízorom a miestom na jedenie. Na druhej strane úzkej chodbičky bolo umývadlo s teplou a studenou vodou a sprchovací kút s riadne teplou vodou. Na rozdiel od mnohých luxusných hotelov bola na stene nad posteľou výkonná lampa na čítanie. Keďže mi niekoľko mesiacov pred nástupom do väznenia vymenili oba kolenné kĺby, spočiatku som používal barlu a dostal som vyššie nemocničné kreslo, čo bolo požehnaním. Zdravotné predpisy nariaďujú, aby každý väzeň mohol byť jednu hodinu denne vonku, a tak mi v Melbourne povolili vziať si po dve polhodinky. Žiadne z okien na jednotke č. 8 nemalo priehľadné sklo, takže som mohol z mojej cely akurát rozoznať deň od noci, ale nič viac. Nikdy som nevidel ďalších jedenástich väzňov.

Kardinál George Pell vždy tvrdil, že je nevinný. Foto: TASR/AP

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.