Po dlhých nezhodách s vedením Európskej ľudovej strany sa Fidesz Viktora Orbána rozhodol europarlamentnú frakciu opustiť. Strana maďarského premiéra tak urobila ešte skôr, ako ju stihli z najväčšieho klubu v Európskom parlamente vyhodiť. Má teraz viacero možností, ku komu sa pridá.

Po rokoch sporov o hodnotové otázky Orbán oznámil odchod Fideszu z Európskej ľudovej strany (EPP) priamo nemeckému šéfovi frakcie Manfredovi Weberovi. Ako dôvod maďarský premiér uviedol zmeny v stanovách najväčšej frakcie v Európskom parlamente.

Podľa zmien schválených členmi EPP v stredu (4.3.) môže byť z tohto klubu vyradená celá politická strana a nielen jednotliví europoslanci. Slovensko má vo frakcii EPP päť europoslancov, zmenu rokovacieho poriadku všetci podporili.

Orbán, ktorý má s Bruselom i skupinou EPP dlhodobo spory, považuje takéto zmeny v stanovách frakcie ľudovcov za „jasne nepriateľský krok voči Fideszu“. Jeho strana čelí zo strany EPP sankciám už dva roky za postoje, ktoré nekorešpondujú s Bruselom.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.