Vyhlásenie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena o zákaze exportu zbraní a zbraňových systémov do Ruska, ako aj pozastavenie financovania zahraničných vojenských programov s účasťou Moskvy, je podľa ruských expertov formalitou, ktorú Washington v prípade potreby obíde.

Spojené štáty v utorok pridali Rusko na zoznam štátov, do ktorých je zakázaný vývoz produktov, služieb a technológií obranného priemyslu. Má ísť o reakciu na otravu ruského opozičného aktivistu Alexeja Navaľného a bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa nervovoparalytickou látkou novičok. Výnimka sa vzťahuje len na kozmickú spoluprácu oboch mocností.

Trest za novičok

„Spojené štáty sa pripájajú k Európskej únii v jej odsudzujúcom postoji a reakcii na použitie chemických zbraní Ruskou federáciou pri pokuse o atentát na vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného v auguste 2020 a jeho následné uväznenie v januári 2021. Zdieľame obavy EÚ týkajúce sa zvyšovania autoritárstva v Rusku a vítame odhodlanie EÚ uvaliť sankcie,“ uvádza sa v správe amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.