Vo svetle udalostí okolo dovozu ruskej vakcíny Sputnik V sa akosi do úzadia dostala správa o nákupe desiatok miliónov antigénových testov v hodnote, za ktorú by sa u nás dala postaviť nejedná nemocnica.

Začiatkom týždňa minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil, že Slovensko nakúpilo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ktoré obstarávala Európska komisia. Po ich dodaní podľa Krajčího dôjde k „obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska“, o ktorej bude vláda potom informovať. Tieto testy by mali slúžiť na testovanie na školách aj v domácnostiach.

Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že dva druhy takýchto „samotestovacích“ testov zakúpila vláda za „dobrú sumu“. Priblížil, že test od spoločnosti Siemens stál 3,50 eura za kus a jeden test od SD Biosensor vyšiel na 3,70 eura. Podľa zverejnenej zmluvy ide dovedna o zákazku za vyše 139 miliónov eur.

Len pre porovnanie, za takmer 140 miliónov eur, ktoré vláda vynaložila na antigénové testy, by sa dali postaviť napríklad 3 menšie zdravotnícke zariadenia. Napríklad taká Nemocnica sv. Michala v Bratislave, kam sa chodia liečiť aj politici, po dokončení v roku 2015 stála 50 miliónov eur a je v nej 110 lôžok. Vznikajúci megaprojekt siete Svet zdravia, ktorá patrí do portfólia Penty, vyjde takmer na 250 miliónov eur, ale pri spustení plánovanom na rok 2023 má byť v novej modernej univerzitnej nemocnici v bratislavských Boroch až 880 lôžok.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.