Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) je v kontexte sporu o Sputniku V presvedčená, že vakcinácia je výsostne odbornou témou a nemali by sa k nej vyjadrovať politici. Podľa jej predstaviteľov neexistuje odborný argument, ktorý by Sputnik V spochybňoval, a registrácia vakcíny je len otázkou času. Dodajme, že Európska lieková agentúra vo štvrtok prijala žiadosť o spustenie registrácie.

Dovoz ruskej očkovacej látky Sputnik V na územie Slovenska spustil kolotoč neutíchajúcich kritických reakcií. Dali by sa rozdeliť na dve roviny.

Prvá je politická. V rámci nej možno spomenúť odozvu poslanca Ondreja Dostála (OKS), podľa ktorého ide o súčasť „propagandistických hier Putinovho Ruska“ a europoslanec Michal Šimečka (PS) sa nazdáva, že vzhľadom na okolnosti „vyzeráme ako nejaký bizarný diktátorský pidištátik“.

Druhá je byrokratická. Pri nej odporcovia dovozu zdôrazňujú, že Slovensko musí počkať na to, kým preparát Sputnik V neodobrí európsky regulátor Európska lieková agentúra (EMA).

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.