Pápež v Iraku ukáže, že kresťanstvo je univerzálne, no situácia je veľmi ťažká. Pre denník Štandard to hovorí francúzsky arabista Gilles Kepel, ktorému práve vyšla kniha s názvom Prorok a pandémia: Od Blízkeho východu k virálnemu džihádizmu. Píše v nej o takzvanej štvrtej vlne džihádizmu. Do češtiny preložili jeho knihy Boží pomstaVálka v srdci islámu. O islame a Blízkom východe prednáša v niekoľkých krajinách a často komentuje udalosti v arabskom svete.

Aký vplyv bude mať historicky prvá návšteva pápeža v Iraku?

Situácia v Iraku je veľmi ťažká. Hlavné mesto Bagdad bolo kedysi prevažne mestom kresťanov a židov. Židia potom odišli a kresťanov je teraz omnoho menej. Kresťania sa stiahli do severného mesta Erbil v Kurdistane a ich prítomnosť je zjavná, sú tam i mestské kresťanské štvrte.

Myslím si, že Františkova cesta je svedectvom, že kresťanstvo na Blízkom východe má svoje miesto, lebo nanešťastie mnohí kresťania sa nazdávajú, že v Iraku už nemajú žiadnu šancu. Budúcnosť je príliš neistá a domnievajú sa, že treba odísť. Pápež sa s veľkým úsilím odhodlal zvrátiť tento prevládajúci dojem.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.