Ruská vakcína Sputnik V môže okrem vážneho sporu v koalícii priniesť aj ďalšie komplikácie. Bez európskej certifikácie totiž existuje obava, že nebude platiť v takzvanom „covid pase“. Ten má začať na celoeurópskej úrovni platiť už od leta, ale len pre ľudí očkovaných vakcínami schválenými v EÚ. Maďarská vláda preto prijala opatrenia.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) v súvislosti s dovozom ruskej vakcíny Sputnik V varoval, že je otázne, ako to bude pri takzvaných covid cestovateľských pasoch s očkovacími látkami, ktoré, podobne ako tá ruská, nie sú zatiaľ registrované Európskou liekovou agentúrou (EMA). Zdôraznil pritom, že ide o veľmi vážnu tému, o ktorej sa diskutuje.

V reakcii na Klusove vyjadrenia premiér Igor Matovič (OĽaNO) údajnú diskrimináciu ľudí zaočkovaných necertifikovanou ruskou vakcínou odmietol. „Strašenie už začína. Osobne nedovolím, aby boli naši ľudia akokoľvek v rámci EÚ diskriminovaní,“ napísal Matovič v reakcii na slová štátneho tajomníka.

Podľa Klusa však z jeho strany nemalo ísť o žiadne strašenie. O detailoch použitia covid pasov bude vraj ešte prebiehať intenzívna diskusia, ktorej súčasťou má byť aj otázka, čo s ľuďmi zaočkovanými vakcínami bez registrácie EMA. „Z rozhovorov, v ktorých Slovensko zastupujem, jasne vyplýva, že s tým niektoré členské krajiny EÚ môžu mať vážny problém. Ak toto niekto považuje za strašenie, budiž, ja ale tvrdím, pripravme sa v tejto téme na legitímnu diskusiu,“ uviedol tajomník na Facebooku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.