Reportáž o vzbure českých krčmárov. Martin Leidenfrost navštívil krčmu v Břeclavi, ktorá sa Andreja Babiša a policajtov nebojí.

V utorok – tak začínajú v našej dobe dobrodružné príbehy – som išiel v Česku na kávu. Krajina už po tretíkrát v tejto zime láme rekordy v počte nových infekcií, 7-dňová incidencia je cez 600, Česká republika je celosvetovo na druhom mieste v počte obetí na obyvateľa. Väčšina Čechov neverí Protiepidemickému systému PES Babišovej vlády, takmer každý druhý Čech by podľa jedného prieskumu nerešpektoval karanténu ani s príznakmi covidu, odpor proti opatreniam je široký a kreatívny. Napríklad stovky českých krčiem sú napriek lockdownu otvorené. Protestujúci gastronómovia svoje hnutie, ktoré chce kandidovať v jesenných parlamentných voľbách, volajú Chcípl PES – zdochol PES.

V utorok – v ten deň bolo v ČR potvrdených 15 672 nových infekcií – som išiel do najbližšej protestnej kaviarne, na najväčšie sídlisko juhomoravského mestečka Břec­lav. Dvaja mladí policajti sedeli s naštartovaným motorom v aute. Opýtal som sa ich: „Prosím vás, kde je tu kafé Katy?“ „My to nevíme, pane,“ odpovedali. Ako sa ukázalo, klamali, v skutočnosti tu boli len a len kvôli Katy. Sledujú otvorenú kaviareň takmer nepretržite a legitimujú hostí, ktorí odvtedy čakajú na prípadné pokuty.

Na začiatku protestu fungovala kaviareň ako „petičný výbor“ zdochnutého PSA. Výnimka z lockdownu na politickú činnosť, ktorá mala kaviareň chrániť, mala ale opačný účinok – pod zámienkou „chránime petičnú miestnosť“ legitimovali policajti každého „aktivistu“. Preto zrušili petičný výbor a sú už len kaviareň. Ku Katy chodia len tí odvážni. Dôchodcovia napríklad žiadni. Jediná kaviareň na sídlisku otvára teraz o 16. hodine, ja som prišiel o šiestej, dovtedy si podľa čašníčky iba päť ľudí (úplne legálne) prišlo vyzdvihnúť koláče.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.