3. marca 2021

Bošňák má dobré správy: Slovensko je značne premorené a môže byť víťazom druhej vlny

Bošňák má dobré správy: Slovensko je značne premorené a môže byť víťazom druhej vlnyIlustračná fotografia. Foto: Erika Ďurčová/TASR

Máme šancu na lepšiu jar? Dátový analytik Ivan Bošňák sa domnieva, že premorenie Slovenska môže viesť k poklesu počtu hospitalizovaných a aj mŕtvych ľudí v dôsledku ochorenia COVID-19. Pravda sa ukáže po 21. marci.

V súčasnosti je Slovensko premorená alebo aspoň čiastočne premorená krajina. Tvrdí to dátový analytik Ivan Bošňák z organizácie Dáta bez pátosu. Konštatuje, že naša vlasť môže byť de facto víťazom druhej vlny pandémie.

Expert argumentuje, že aj keď na tom bolo doteraz Slovensko horšie ako okolité krajiny, tento stav sa teraz začína vyrovnávať. S príchodom jari sa začnú opäť viac pohybovať aj občania EÚ, čo povedie k opätovnému rastu počtu infikovaných ľudí.

Rastie napríklad Maďarsko, Poľsko, stále Česko, ale aj Holandsko, Dánsko či Nemecko. Naopak, Slovensko rast miery infikovaných nevykazuje. Očakáva sa tu efekt premorenia, a to dokonca pomocou britskej mutácie, ktorá nás môže paradoxne chrániť pred inými agresívnymi mutáciami.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.