Rozhodnutie slovenskej vlády nakúpiť dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V využili niektoré ruské médiá na zdôraznenie neschopnosti Bruselu vyrokovať pre občanov EÚ dostatok očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19. Tento argument však rozhodne nepostavili len na Slovensku.

Slovenský premiér Igor Matovič v pondelok na košickom letisku oznámil nákup dvoch miliónov ruských vakcín Sputnik V, pričom zároveň doviezli aj ich prvý náklad. Minister zdravotníctva Marek Krajčí následne udelil výnimku na používanie neregistrovanej vakcíny. Nákup vyvolal pnutie v koalícii. Odchod z nej i zo strany Za ľudí oznámil v dôsledku udalostí poslanec Národnej rady a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek. Viacerí politici aj verejne činné osoby vládu obvinili, že zradila spojencov a napomáha šíreniu ruského vplyvu v Únii. Ako vidia situáciu ruské médiá?

Nepolitizovať záchranu ľudských životov

Ochota Slovenska nakúpiť vakcínu Sputnik V nenechala ruské médiá chladné. Viaceré bezprostredne po potvrdení obchodu mylne informovali, že Slovensko sa stalo druhým štátom EÚ a 39. krajinou na svete, ktorá registrovala vlajkovú loď ruskej vakcinológie – v skutočnosti u nás látku doteraz nezaregistrovali. Hoci na Slovensku ruské médiá obratom obvinili z propagandy a šírenia dezinformácií, treba poznamenať, že tejto chyby sa dopustil aj opozičný portál Fontanka, ktorý sa k politike Kremľu stavia vo všeobecnosti kriticky.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.